امروز: دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶
کد خبر: 15473
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۴ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۳/۰۹/۹
چاپ این خبر
با اسیران کربلا تا اربعین ...

زینب چرا کربلا را زیبا دید؟
زندگی خیلی از ماها گاهی در میان مشکلات پیچیده شده است و از نگاه مردم خیلی وقت ها مورد دلسوزی هم واقع می‌‌‌‌‌شویم که بیچاره، ببین چه زندگی سختی دارد، ولی واقعا باید چگونه دید؟

صفر نامه | روز هفتم | آنچه مردم می‌بینند و آنچه تو باید ببینی!

یزید از زینب می‌پرسد، در کربلا چه دیدی؟ می‌خواهد زینب را زمین بزند، می‌خواهد اهل بیت را خوار کند، اما نگاه زینب همان تیری است که از کربلا حسین روانه قلب یزید می‌کند، نگاهی که نتیجه اش پاسخ « ما رایت الا جمیلا » است، آری زینب به آرامی می‌گوید، من جز زیبایی چیزی ندیدم.
مردم چه می‌دیدند؟
مردم سر بریده کاروان حسین را می‌دیدند و اسارت حضرت زینب سلام الله علیها، مردم آوارگی اسرای دشت کربلا را در شهر به شهر و کوچه به کوچه شاهد بودند، آنچه مردم می‌دیدند ساکن شدن اهل بیت پیامبر در ویرانه ای نزدیک کاخ یزید بود و حالا آنچه که زینب می‌بیند خلاف همه چیزهایی است که مردم می‌بینند.
چه چیزی سبب شده این همه سختی و مشقت زیبا دیده شود؟
نگاه زینب به دنیا محلی برای خوشگذرانی و آسایش نبود، زینب دختر علیست، دختر ابوتراب، دختر کسی که از بس ساده میزیست او را پدر خاک لقب دادند، در خانواده ای زیست که سختی در دنیا برای خدا را از هر آسایشی بالاتر می‌دیدند و اینجاست رمز زینبی دیدن و این نگاه مهم‌ترین گام برای عبودیت است.
فوایده نگاه زینبی در عصر حاضر …
معمولا امروزه مردم از گرانی ها و مشکلات می‌نالند، از بیماری‌هایی که سراغشان می آید ناله می‌کنند و از مشقت‌های زندگی به خدا شکایت می‌کنند، آیا اگر زینبی ببینیم این ها جز الطاف پروردگار است برای پی بردن به پستی دنیا؟
زینب چرا کربلا را زیبا دید؟
امام علی علیه السلام می‌فرمانید: إِنَّ اللّه‏َ فَرَضَ الجِهادَ و َعَظَّمَهُ وَ جَعَلَهُ نَصرَهُ و َناصِرَهُ. و َاللّه‏ِ ما صَلُحَت دُنیا و َلا دینٌ إِلاّ بِهِ؛ در حقیقت خداوند جهاد را واجب گردانید و آن را بزرگداشت و مایه پیروزى و یاور خود قرارش داد. به خدا سوگند کار دنیا و دین جز با جهاد درست نمى‏ شود.
کاری که باعث بقای دین شود جز زیبایی چه می‌تواند داشته باشد؟ اگر قرار شد بنده باشیم ، بنده جز برای تلاش و کوشش برای احیای دین هیچ ندارد، زینب کربلا را نمی‌دید، بلکه بعد از ماجرای کربلا را میدید که دل های مومنین و همه آزادمردان دنیا به سوی حسین است.
آیا وعده های خدا راست است؟
کسی هست که در مورد وعده های خدا شک داشته باشد؟ آیا مومن به وعده های خدا شک دارد؟ با توجه به اتفاقات دنیا ذره ای در این مورد شک نیست مگر برای گمراهان. خب، حرف از همین جا آغاز می‌شود، خداوند وعده داده همراه هر سختی آسایش است، پس از سختی چه باک؟ کافیست این سختی‌ها همراه با وعده خدا دیده شود.
گاهی ممکن است فرزندمان مریض شود، مادرمان در بستر بیماری باشد، یا خودمان بیمار شویم، اگر بخواهیم خوب ببینیم باید زینبی ببینیم، کسی در پاکی و درستی این نوع نگرش شک ندارد، رمز زینبی دیدن این بود ان مع العسر یسرا، که عاقبت را باید دید و اگر این طور ببینیم آنچه نمی‌ماند مشکل است…
اگر با من نبودش هیچ میلی، چرا ظرف مرا بشکست لیلی …
کدام شخصیت خوب در عالم زیست که سختی ندیده باشد؟ کدام یک از اهل بیت، کدام یکی از پیامبران؟ قرآن میفرمانید هیچ پیامبری نیامد مگر این که مورد استهزا واقع شد، این یعنی نگرش مردم برایت مهم نباشد، و آنچه مهم است نگرش خدایی باشد، ببینیم خدا می‌خواهد، چگونه ببینیم.
کافیست تصمیم بگیریم که قرار است در زمره خوبان باشیم یا نه، اگر قرار شد مجنون باشیم و لیلی عالم را عاشق باشیم، این رسم امتحان عاشقیست، ظرفت را می‌شکنند تا بار دیگر مجنون را ببینند.
پس …
آنچه مردم می‌بینند ممکن است سختی زندگی تو باشد، اما آنچه تو میبینی عشقبازی خدا با توست، انتخاب توست برای این امتحان‌هایی که دارند سربلندت می‌کنند.
پس از مشکلات دنیا نترس، زیرا فقط اهل دنیا هستند که با دنیا خو می‌گیرند و مشکلی با پستی دنیا ندارند، مانند کسی که دائما کارش در میان تعفن است، برای این آدم تعفن مشقتی ندارد، سختی ای ندارد، چون با آن خو گرفته است.
به امید زینبی دیدن و زینبی سخن گفتن …

سید مجید کریمی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار