امروز: یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶
کد خبر: 16395
تاریخ انتشار: ۱۰:۴۵ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۳/۰۹/۲۵
چاپ این خبر

بیش از یک میلیون ایرانی که عاشقانه راهی کربلا شدند تا در آفرینش گردهمایی بی نظیر اربعین نقش آفرین باشند حالا بزرگترین دغدغه شان بازگشت به خانه کاشانه شان است.

به گزارشپایگاه اطلاع رسانی نوانا به نقل از ایمنا در حالیکه در عراق وزارتخانه های مختلف و بویژه ارتش عراق به کمک مسوولان شهر کربلا و نجف آمده و در حمل و نقل و تردد زائرین بسیار راهگشا بوده اند، در مرز مهران زائران کربلا در فقدان نهادهای خدمت رسان، ۴ کیلومتر از پایان مرزی تا پل زائر پیاده روی می کنند تا به اتوبوسهایی برسد که قیمت بازار سیاه بلیطشان به ۱۸۰ هزار تومان رسیده است؛ قیمتی که در حالت عادی حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان (یک ششم) است.

گزارش ایمنا از زائرانی که از اصفهان و عاشقانه به سوی کربلا رفتند و حالا در مسیر بازگشت هستند حاکی است آنچه شرایط را بسیار سخت کرده بازار سیاه وسیله نقلیه است و از آنجا که بسیاری از مردم استان اصفهان هم به سوی کربلا رفته اند دغدغه این ساعات و این روزهایشان برگشت بی دردسر است.

همچنین بنا به گفته یکی از زائران اصفهانی بلیط اتوبوس از ایلام به اصفهان در بازار سیاه با اعدادی از ۷۰تا ۱۸۰ هزار تومان محاسبه می شود.

هر چند در مسیر اصفهان به تهران و بالعکس اتوبوس پیدا نمی شود و بنا به گفته مسولان بیش از ۱۴۰۰ اتوبوس راهی مرزها شده است اما دردسر پیدا کردن اتوبوس با کرایه عادلانه بزرگترین دغدغه مسافران کربلاست تا حالا بعد از خستگی راه بار هزینه های اضافه هم بر دوششان سنگینی کند.

همچنین گزارش ها حاکی است به طور مسلم شهر کوچک مرزی همچون مهران نمی تواند پذیرای حجم عظیم مسافر باشد و در یک مدیریت منسجم باید مسافران بین شهرهای اطراف بسته به مقصدشان توزیع شوند؛ کمترین اقدامی که در کربلا نیز انجام می شود، توزیع زائران مختلف در شهرهای نزدیک و اطراف کربلا برای مدیریت بهینه آن است.

البته ورود ترابری نهادهای خدمات رسان با هماهنگی در شهرهای مرزی عراق تقسیم مناسب زانران در سه پایانه مرزی مهران، چزابه و دهلران می توانست تا حد زیادی مشکلات مربوط به قسمت عراق را مرتفع سازد که متاسفانه این موضوع با اینکه پیش بینی میشد میزان زائران نسبت به سال گذشته رشد چند برابری داشته باشد، نادیده گرفته شد.

گفتنی است از روز گذشته برخی از شرکت های مسافربری در اطلاعیه ای اعلام کرده اند:با توجه به ابلاغیه وزارت راه مبنی براعزام اتوبوس های کلیه شرکت های مسافربری برای زوار کربلا تا اطلاع ثانوی کلیه سرویس ها از مبداء تهران کنسل می باشد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار