امروز: دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶
کد خبر: 17569
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۸ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۳/۱۰/۱۳
چاپ این خبر

 آیت الله صافی در دیدار رییس سازمان ثبت احوال کشور گفت: آمار زیاد طلاق در کشور ما، علامت انحطاط فرهنگی و اخلاقی و نشانه دور شدن ما از فرهنگ ناب اسلامی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوانا به نقل از شبستان، از قم به نقل از دفتر آیت الله صافی، وی امروز(۸دی) در این دیدار گفت: برنامه های سازمان ثبت احوال آن چنان که برخی تصوّر می کنند کم اهمیت نیست، بلکه از امور مهمّ و زیربنایی کشور است که باید قابل توجه و مورد اهتمام قرار گرفته و همگان از آن اطلاع داشته باشند.

وی با اشاره به مسأله کنترل موالید گفت: بنده از اول وقتی مسأله کنترل جمعیت مطرح شد گفتم نباید این کار انجام شود و غصّه می خوردم که چرا در این باره خلاف تعالیم و دستورات اسلام رفتار می شود. اسلامی که می فرماید: «تناکحوا تناسلوا تکثروا فإنی اباهی بکم الأمم یوم القیامه ولو بالسّقط» و تکثیر جمعیت را سفارش کرده است، مفاسد و معایب کنترل جمعیت را پیش بینی کرده بود و به همین خاطر دیدید با دوری از فرهنگ اسلامی، امر جمعیت مختل شد و بسیاری از مشکلات پدید آمد. الان همه وظیفه همگان است که فرهنگ غلط به وجود آمده را اصلاح کرده و فرهنگ اسلام در این زمینه را ترویج کنند.

آیت الله صافی با اشاره به لزوم وضع و اجرای قوانین اسلامی در ثبت احوال کشور افزود: حقیر هنگامی که در شورای نگهبان بودم وقتی قانون ثبت احوال تنظیم می شد اصرار داشتم تا چند مطلب درست باشد و به لطف خدا درست شد. یکی از آنها، موضوع تاریخ قمری بود که ثبت آن در شناسنامه ها الزامی شود و دلایل شرعی آن را هم گفتم و مطلب دیگر راجع به ذکر سیادت سادات گرامی در شناسنامه بود که الحمدلله این مطالب تصویب شد و الان برکات این دو کار معلوم است.

وی ادامه داد: باید شما هم اهتمام داشته باشید مسائل اسلامی و دینی در قوانین و برنامه هایی که اجرا می کنید پر رنگ باشد تا وظیفه و مأموریتی که بر عهده شما گذاشته شده به نحو احسن انجام شود.

وی در بخشی از بیانات خود با ابراز نگرانی از وضع ازدواج و طلاق در جامعه گفت: اگر فرهنگ اسلام که همان فرهنگ «النّکاح سنّتی فمن رغب عن سنّتی فلیس منّی» حاکم باشد و تأکیدات دینی درباره ازدواج و شرایط آن و سادگی و بدون تشریفات بودن ازدواج حاکم شود، مشکلات مرتفع خواهد شد. درباره طلاق هم باید این فرهنگ را ترویج کنید که اسلام عزیز این کار را مبغوض ترین حلال ها می شمارد و همه زن و شوهرهای مسلمان را به گرم نگهداشتن کانون خانواده و صبر بر مشکلات سفارش می کند. آمار زیاد طلاق در کشور ما، علامت انحطاط فرهنگی و اخلاقی و نشانه دور شدن ما از فرهنگ ناب اسلامی است که باید مسئولان محترم با همکاری یکدیگر این مشکل را رفع نمایند.

در ادامه این دیدار، آیت الله صافی با اشاره به اهمیت نامگذاری اسلامی خطاب به حاضران در جلسه گفت: انتخاب نام بسیار مهمّ است، حتی ما در روایات داریم که نام نیک، یکی از شفیعان انسان در روز قیامت برای تقرّب به خداوند محسوب می شود و کسانی که نام آنها اسلامی و به نام پیامبر و اهل البیت علیهم السلام باشد افتخار می کنند؛ و اصلاً نام، نشانگر سوابق انسان است و باید تداعی کننده انسان های خوش سابقه و نیک باشد. شما و همکارانتان هم به کسانی که می خواهند از اسامی غیر دینی استفاده کنند، این توصیه ها را کنید که ثواب زیادی هم در پرونده اعمال شما ثبت خواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار