امروز: یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶
کد خبر: 23955
تاریخ انتشار: ۸:۵۰ ق.ظ - شنبه ۱۳۹۴/۰۵/۱۰
چاپ این خبر

در طول سفر یک ماهه حج، فرصت‌های ناشناخته‌ای وجود دارد که کمتر مورد توجه و برنامه‌ریزی قرار می‌گیرد.

یکی از برنامه‌های مهم بعثه مقام معظم رهبری برگزاری جلسات آموزشی و توجیهی برای زایران حجاج تمتع در سراسر کشور و قبل از اعزام زایران به سرزمین وحی است که این برنامه‌هایی به شیوه‌های مختلف و با حضور کارشناسان و متخصصان حوزه حج وزیارت برگزار می شود، در این گزارش جزییات این برنامه‌ها را تشریح می‌کنیم.

اهم فعالیت‌های که ویژه زایران قبل از سفر برگزار می‌شود
معرفی مکه و مدینه، به عنوان سرزمین‌های وحی و ترسیم آن برای درس‌آموزی و عبرت‌گیری از تاریخ آن‌ها با محیط‌آرائی مناسب؛ بیان آثار و فوائد سفر به سوی حرمین؛ انس با قرآن و عترت، جهت بهره‌مندی از آن نورها در سراسر زندگی و انس با دعا و دارا شدن روح راز و نیاز با خداوند از جمله این برنامه‌ها به شمار می‌آید.

تدارک کالاهای فرهنگی بین راهی ویژه زایران حج تمتع
در طول سفر یک ماهه حج، فرصت‌های ناشناخته‌ای وجود دارد که کمتر مورد توجه و برنامه‌ریزی قرار می‌گیرد. زمانی که در طول مسیرها یا پیش از برگزاری جلسات آموزشی در ایران و عربستان وجود دارد و غالباً هدر می‌رود، فرصت مناسبی برای بعضی از کارهای فرهنگی مختصر و مفید است. تهیه و تدارک مجموعه‌ای از لوح‌های فشرده صوتی یا تصویری (مداحی و درس اخلاق و تفسیرعلما و اساتید حوزه)، همچنین معرفی کتاب‌های خواندنی در قطع پالتویی و متناسب با فضای حج، برای این منظور بسیار مؤثر است؛ از این‌رو بعثه مقام معظم رهبری کالاهای مختلف فرهنگی را در این خصوص تدارک دیده و در میان زایران توزیع می‌کند تا از فرصت حضور در حج به خوبی بهره بگیرند.

اطلاع‌رسانی از دیگر برنامه‌های قبل از سفر حج است، زیرا ارایه اطلاعات کافی در جهت ملزومات سفر حج تمتع و تبیین شرایط متفاوت فرهنگی، سیاسی و عقیدتی کشور عربستان جهت بالا‌بردن ضریب درک امنیتی زائر بسیار مهم به شمار می‌آید از این رو اطلاع‌رسانی در خصوص برنامه‌های فرهنگی در موسم حج؛ توضیح درباره حفظ قرآن و مسابقات فرهنگی از دیگر برنامه‌های بعثه مقام معظم رهبری قبل از سفر حج اعلام شده است.

هشدارها به زایران حج تمتع
حج نیز مانند همه مقاطع زندگی خطرات و تهدیداتی دارد که اگر پیش از بروز، اطلاعات کافی در مورد آنها و نحوه مواجه با آنها، در اختیار زائران قرار گیرد، عامل مؤثری در پیشگیری از حوادث ناخواسته و ایجاد آرامش روانی زائران است.

هشدارها و توصیه‌های فرهنگی توسط روحانی کاروان؛ هشدارها و توصیه‌های اجرایی توسط مدیر کاروان؛ هشدارها و توصیه‌های درمانی و بهداشتی توسط پزشک کاروان و هشدارها و توصیه‌های ایمنی توسط مسئولان حراست حج و زیارت استان از جمله برنامه‌های است که به زایران عزیز ارائه می‌شود.

تدارک مقدمات فقهی و معنوی حج عموم زائران
هر سفر و ضیافتی مقدماتی دارد که باید از پیش تدارک شود. سفر معنوی حج و ضیافت الهی نیز از این قاعده مستثنی نیست. در منابع دینی از مقدمات فقهی و معنوی حج سخن به میان آمده است. قبولی طاعات و تحقق حج کامل و مطلوب، به انجام صحیح و کامل این مقدمات بستگی دارد. روحانیون محترم کاروان‌ها می‌بایست زائران بیت‌الله الحرام را در جریان این مقدمات قرار دهند و تدابیری برای پی‌گیری و انجام آنها توسط زائران اتخاذ نمایند؛ از این‌رو برگزاری جلسات آموزشی و توجیهی از جمله مهم‌ترین برنامه‌های فرهنگی بعثه به شمار می‌آید که مدیران و روحانیون کاروان‌های به برگزاری آن همت می‌گمارند.

همایش‌های آموزشی ـ توجیهی عموم زائران
دفاتر نمایندگی بعثه، دفاتر سازمان حج و زیارت، روحانی و مدیر کاروان شورای فرهنگی کاروان با هماهنگی دفاتر نمایندگی بعثه در مناطق و دفاتر سازمان حج و زیارت در برگزاری همایش‌های ذیل اهتمام و همکاری لازم را دارند که همایش متمرکز آموزش زائران (بر اساس دستورالعمل ابلاغی مدیریت آموزش) و ثبت گزارش آن در سامانه؛ همایش متمرکز آموزش بانوان حج‌گزار (بر اساس دستورالعمل ابلاغی مدیریت آموزش) و ثبت گزارش آن در سامانه و همایش توجیهی گروه یاوران حجاج از جمله این برنامه‌هاست.

ویژه برنامه‌های فرهیختگان کاروان نخبگان و تحصیل‌کرده‌ها
کاروان‌های حج از اقشار مختلفی تشکیل شده که هر کدام ویژگی‌ها و نیازهای متفاوتی دارند و برنامه‌های فرهنگی باید متناسب با آن ویژگی‌ها و نیازها طراحی شود. نخبگان و اقشار تحصیل‌کرده از اقشاری هستند که ممکن است مطالب جلسات عمومی به دلیل ساده‌بودن، آنها را اقناع نکند؛ بنابراین باید برنامه‌های ویژه‌ای برای آنان در نظر گرفته شود.

عمده برنامه‌هایی که در این حوزه قابل اجرا است، شناسایی نخبگان و تحصیل‌کردگان و دعوت از آنها برای حضور در جلسه ویژه؛ در این جلسه پس از بیان مقدمات و ضرورت مشارکت خواص در برنامه‌ها، از آنها خواسته شود که با توجه به تخصص و دانشی که دارند، مشخص کنند که در چه حوزه‌ای می‌توانند همکاری کنند و سپس برای همکاری آنها در موضوعی که ابراز علاقه کرده‌اند، برنامه‌ریزی شود. کمترین نوع مشارکت این قشر آن است که از آنان خواسته شود با توجه به تخصص و تجارب به دست آمده، مجموعه‌ای از مطالب کاربردی مرتبط با حج را به صورت مکتوب ارایه نمایند.

برگزاری جلسات قرائت، ترجمه و تفسیر قرآن و پرسش و پاسخ
با برگزاری جلسات انس با قرآن می‌توان به مباحث عمیق معرفتی و معنوی مورد نیاز اقشار تحصیل کرده پرداخته می‌شود و پایان جلسه را به پرسش و پاسخ اختصاص می‌دهند. اگر چه نخبگان، مخاطبان اصلی این برنامه هستند، اما شرکت برای عموم زائران آزاد است.

برگزاری مسابقه کتابخوانی ویژه حجاج
نشریه و کتاب‌هایی در قالب بسته فرهنگی ازسوی معاونت فرهنگی به دفاتر ارسال می‌شود که موضوع برگزاری مسابقه کتابخوانی قرار می‌گیرد. هر یک ازاین کتاب‌ها می‌تواند برای مطالعه در طول یک هفته تعیین کرد و در پایان هفته، آزمونی از آن به عمل آمده و از برندگان تقدیر می‌شود.

برگزاری جلسات مسایل اعتقادی ـ فرهنگی
زائران گرامی، به خصوص تحصیل‌کردگان، در ایام اقامت در مکه و مدینه با مسائل متعدد عقیدتی و فرهنگی روبه‌رو می‌شوند. از این رو لازم است پیش از سفر، راهنمایی‌های لازم جهت مطالعه آثار و منابع مناسب برای یافتن پاسخ آن سؤالات، صورت گیرد که این موضوع مهم در قبل از سفر در قالب جلسات مسایل اعتقادی و فرهنگی از سوی معاونت فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری به صورت ویژه برگزار می‌شود.

اقدامات و امور اجرایی
با توجه به فرصت کم و لزوم بهره‌برداری از آن لازم است روحانی و مدیر کاروان قبل از عزیمت به این سفر معنوی اقداماتی را انجام دهند تا زائران در طول سفر سردرگم نباشند و بتوانند از لحظات معنوی حج بهره‌برداری کامل نمایند، از آن جمله است:

معرفی اعضای شورای فرهنگی و گروه یاوران حجاج بر اساس دستورالعمل و تهیه فهرست اسامی آنها جهت ارسال به معاونت فرهنگی و ثبت در سامانه آموزش بر اساس جدول زمان‌بندی؛ تلاش در جهت نظم و انضباط در برنامه‌های فرهنگی؛ ترغیب و سازماندهی گروه یاوران حجاج جهت شرکت در همایش آموزشی – توجیهی در ایران که تاریخ برگزاری آن توسط دفاتر نمایندگی اعلام می‌گردد.

برگزاری جلسات گروه یاوران حجاج و توجیه اهمیت کار آنها؛ ترغیب زائران به اجرای طرح «فصل مهمانی» طبق دستورالعمل ابلاغی و مشخص‌کردن جانبازان، آزادگان و خانواده شهدای کاروان، تهیه فهرست و ارسال آن به معاونت فرهنگی از دیگر برنامه‌های فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری در حج تمتع است.

اقدامات پایگاه اطلاع رسانی حج ویژه حجاج ایرانی
پایگاه اطلاع رسانی بعثه مقام معظم رهبری نیز به منظور بهره‌مندی هر چه بیشتر حجاج ایرانی از فرصت اعزام اقدام‌های مختلف اطلاع رسانی را انجام داده است که از جمله آن‌ها برگزاری جشنواره وبلاگ نویسی حج، راه اندازی خبرنگاران افتخاری حج، خبرنامه اینترنتی حج، کتابخانه همراه حج شامل نرم‌افزارهای حج از جمله مناسک همراه( که به تازگی از سوی حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج وزیارت منتشر شد) و کتابخانه آنلاین حج( این کتاب‌خانه به صورت اینترنتی با یکهزار عنوان به نشانیhttp://lib.hajj.ir/در حال حاضر فعال است و زایران و حجاج می‌توانند به راحتی فایل موبایلی و اینترنتی آن را در سیستم خود داشته باشند) اشاره کرد.

منبع: خبرگزاری حج

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار