امروز: دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶
کد خبر: 32732
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۴ ق.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۵/۰۹/۱۸
چاپ این خبر
به مناسبت شهادت امام حسن عسکری

روز جمعه سوم ربیع الثانی سال ۲۵۵ هجری سالروز ورود و سفر امام حسن عسکری علیه السلام به جرجان استان گلستان فعلی و متبرک شدن این شهر به قدوم نازنین حضرت می باشد که بنا به گفته محدثین امام حسن عسکری آن زمان ۲۳ سال سن داشتند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوانا؛ به مناسبت سالروز شهادت امام حسن عسکری در روایت است که امام حسن عسکری در روز سوم ربیع الآخر به جرجان سفر کرده اند و شیعیان به دیدار ایشان رسیدند.

ظاهرا اولین محدثی که داستان واقعی ورود امام را به جرجان نقل کرده , قطب الدین راوندی از محدثین قرن ۶ بود که در کتاب ( الخرائج و الجرائج) آورده است . بعدها محدثین دیگر از جمله علامه مجلسی در بحار الانوار, فخر الدین اردبیلی در “کشف الغمه فی معرفه الائمه ” ,شیخ عباس قمی در منتهی الامال , محمد شریف رازی در کرامات الصالحین و . . .این داستان را نقل کرده اند که در پایان به این ماجرا اشاره خواهیم کرد.

راوندی به سند خود نقل کرده است که جعفر بن شریف جرجانی می گوید:
سالی عازم حج شدم و در «سامرّا» نزد امام عسکری علیه السلام رسیدم. شیعیان، مال زیادی را توسط من برای آن حضرت فرستاده بودند. خواستم از حضرت بپرسم که آنها را به چه کسی بدهم؟ اما پیش از این که چیزی بگویم، فرمود: آنچه با خود آورده ای به مبارک، خادم من بده!

من نیز چنان کردم. سپس گفتم: در جرجان شیعیانت به شما سلام می رسانند. فرمود: آیا بعد از اتمام مناسک حجّ به آنجا برمی گردی؟
گفتم: آری. فرمود: تو بعد از صد و هفتاد روز، به جرجان می رسی. و در آغاز روز جمعه، سه روز گذشته از ماه ربیع الآخر، به آنجا وارد می شوی. به آنها بگو که من نیز پایان همان روز، آنجا می آیم. برو که رهیافته ای! خدا تو را و آنچه با خود داری سالم نگه خواهد داشت. بر خانواده ات وارد می شوی و برای پسرت، شریف فرزندی به دنیا خواهد آمد، اسمش را صلت بن شریف بن جعفر بن شریف بگذار. و خداوند او را بزرگ می گرداند و از دوستان ما خواهد شد.

گفتم: ای فرزند رسول خدا! ابراهیم بن اسماعیل جرجانی از شیعیان شما است و بین دوستانت بسیار کار خیر انجام داده و هر سال بیش از صد هزار درهم از ثروت خود را به آنان می دهد.

فرمود: خدا به ابراهیم بن اسماعیل، به خاطر رفتارش با شیعیان ما پاداش دهد، گناهان او را بخشیده و فرزند سالمی به او روزی خواهد کرد که حق را می گوید، به او بگو که حسن بن علی گفت: نام پسرت را «احمد» بگذار.

آنگاه از پیش آن حضرت رفته و مناسک حج را انجام دادم. و خدا مرا سالم نگه داشت تا اینکه روز جمعه، از ماه ربیع الآخر، در ابتدای روز همچنان که امام علیه السلام فرموده بود، به جرجان رسیدم. دوستان و آشنایان برای تبریک به دیدارم آمدند. به آنها گفتم که امام حسن عسکری علیه السلام وعده داده است که تا پایان امروز اینجا بیاید، پس آماده شوید تا پرسش ها و حاجت های خود را از او بخواهید.

همین که نماز ظهر و عصر را خواندند، در خانه من گرد آمدند. به خدا سوگند! چیزی متوجه نشدیم جز اینکه امام آمد و وارد خانه شد. ابتدا او بر ما سلام کرد، آنگاه ما به استقبالش رفتیم و دستش را بوسیدیم.

سپس فرمود: من به جعفر بن شریف وعده داده بودم که آخر همین روز به اینجا بیایم. نماز ظهر و عصر را در سامرّا خواندم و به سوی شما آمدم تا تجدید عهد نمایم. و اکنون در میان شما هستم تا پرسش ها و حاجت های خود را مطرح سازید.

نخستین کسی که پرسش نمود، «نضر بن جابر» بود. او گفت: ای فرزند رسول خدا! چند ماه است که چشمان پسرم آسیب دیده است، از خدا بخواه تا بینایی را به او برگرداند.

حضرت فرمود: او را بیاور، پس دست مبارکش را به چشمان وی کشید، بینایی او به حالت اول برگشت، آنگاه مردم یکایک می آمدند و نیازهای خود را مطرح می کردند و حضرت نیز برای آنها دعا می نمود و نیازهایشان را برآورده می ساخت. سپس حضرت، همان روز به سامرّا برگشت.

جرجان کجاست؟ آیا جرجان معرب گرگان است ؟

شهر جرجان که اکنون ویرانه‌های آن در حدود سه کیلومتری مغرب شهر گنبد کاووس قرار دارد، قرن‌ها مرکز ولایات جرجان و طبرستان و گاهی نواحی همجوار به‌شمار می‌آمد. ابن اسفندیار بنای آن را به گرگین میلاد نسبت می‌دهد. مساحت آن چهار فرسنگ و مدت‌ها نشست‌گاه مرزبانان طبرستان بوده‌است. حمداللّه مستوفی بنای شهر را به نبیره سلطان ملکشاه نسبت می‌دهد، اما ظاهراً شهر در دورهٔ سلجوقی بازسازی شده‌است.

jorjan_7_

شهر جرجان بر اثر جنگ‌های ویرانگر و زمین‌لرزه‌ها تخریب شد. به‌نوشتهٔ امبرسز و ملویل، از زمین‌لرزه‌های بزرگ آن، زلزله ۸۷۴ بود که بر اثر آن دو هزار تن از سربازانی که در جرجان پناه گرفته بودند هلاک شدند و بسیاری از اهالی شهر به بغداد کوچ کردند. در ۹۰۳ زمین‌لرزهٔ دیگری باعث فرو ریختن بیشتر خانه‌ها در جرجان شد و هزاران تن از ساکنان شهر جان باختند.

jorjan_10_

سرانجام اهالی جرجان به حدود سه کیلومتری شهر که مکان مناسبی در کنار مقبرهٔ قابوس بن وشمگیر یا همان گنبد قابوس بود، مهاجرت کردند. این آبادی به تدریج گسترش یافت و در اواسط دورهٔ رضاشاه، شهر گنبد قابوس (گنبد کاووس کنونی) جانشین شهر جرجان شد.

jorjan_4_

بنا بر این با توجه به روایت قطب الدین راوندی می توان  چنین برداشت کرد که امام حسن عسکری علیه السلام در روز جمعه سوم ربیع الثانی سال ۲۵۵ (ه ق)  به شهر”جرجان” که خرابه های آن در شهر گنبد کاووس فعلی است قدم نهاده اند و با مردم آن دیار دیدار کرده اند.

وجود امامزاده یحیی بن زید علیه السلام در نزدیکی شهر قدیمی “جرجان” می تواند موید این مطلب باشد زیرا در کتب روایی در مورد قیام و شهادت حضرت یحیی بن زید علیه السلام چنین آمده که: بدن مبارکش بعد از شهادت در دروازه شهر به‌دار آویخته و سرش را به نزد ولید بن عبدالملک فرستادند و جسد یحیی سالها بر بالای‌دار ماند تا ابومسلم خراسانی وی را به پایین آورده بر وی نماز خوانده و دفن کرد.

سوالی که باقی می ماند این است که مسجد و حمام یا همان قدمگاه امام حسن عسکری علیه السلام که در محله سبزه مشهد شهر گرگان فعلی وجود دارد چیست؟

عده ای قائل بر این هستند که مسجد امام حسن عسکری علیه السلام همان خانه جعفر بن شریف جرجانی است که بعدها به مسجد تبدیل شده است اما این نظریه دور از ذهن است زیرا مسجد امام حسن عسکری علیه السلام گرگان دارای قدمت تاریخی و هنری نمی باشد زیرا این مسجد پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران تاسیس شده است و قدمتی ندارد ” الله اعلم “

dsc02704

اما در مورد حمام منتسب به امام حسن عسکری علیه السلام اهالی قدیم گرگان قائل بر این هستند که امام پس از حضور در شهر گرگان به حمام رفته اند و اثر دست یا پای حضرت هم در آنجا موجود است، بنابر فرض وجود داشتن این اثرات، این مسئله هم دور از ذهن می باشد.

زیرا بنا بر روایت حضرت بعد از نماز روز جمعه با طی لارض به “جرجان” تشریف آورده اند و بنا بر سنت شیعیان که از اهل البیت علیهم السلام رسیده است بهتر از که در روز جمعه و قبل از ظهر غسل جمعه انجام بشود و چگونه امام که خود راوی سنت پیامبر صلی الله علیه وآله هستند چنین کاری را به بعد از نماز موکول کرده اند.

جدای از این مطلب طبق آداب و سنت اهل البیت علیهم السلام از مقدمات سفر و میهمانی، نظافت و پاکیزگی و طهارت است.

از این مطلب هم که بگذریم باید به کوتاهی مدت حضور امام حسن عسکری علیه السلام در شهر “جرجان” اشاره کنیم که طبق روایت امام مدتی بعد از نماز ظهر تشریف آوردند و همان روز به سامرا بازگشتند و باتوجه به کثرت استقبال مردم از امام و شفای امراض و رفع گرفتاری مردم به دست امام بعید به نظر می رسد که امام در آن روز و در مدت کوتاه حضورشان به حمامی هم تشریف برده باشند.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار