امروز: یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶
کد خبر: 32766
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۹ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۵/۰۹/۲۳
چاپ این خبر

پروژه بافت فرش امام حسین (ع) با حمایت خیریه نذر اشتغال امام حسین (ع) اصفهان درحال اجرا است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوانا؛ داریوش دادخواه مجری پروژه بافت فرش امام حسین (ع) با حمایت خیریه نذر اشتغال امام حسین (ع) اصفهان درحال اجرا است. با ایشان پیرامون این پروژه به گفتگو نشستیم در ادامه تقدیم می گردد.

جناب آقای دادخواه پیرامون حامی این پروژه بفرمائید که خیریه نذر اشتغال امام حسین در چه زمینه هایی فعالیت دارد و در کجا مستقر شده است؟

خیریه نذر اشتغال امام حسین (ع) در زمینه های مختلف مانند مباحث فرهنگی و حمایتی از سال ۹۰  شروع به کار کرده است. در حال حاضر چیزی بالغ بر ۱۰۰ کارگاه تولیدی و خدماتی را در سطح شهر اصفهان در دستور کار دارد که نه تنها در زمینه فرش بلکه در زمینه  های خیاطی، صنایع دستی ،ایجاد کارگاه و غیره…. فعالیت دارد.

img_9980

در مورد پروژه بیشتر توضیح بدهید

این پروژه از تاریخ ۵/۵/۹۵شروع به کار کرده که ابتدا به صورت سیار در باغ غدیر اصفهان و امامزاده شاه رضا، و در مراکز مختلف در استان های قم (جمکران)، خوزستان شهرهای خرمشهر، اهواز ،آبادان و همچنین مرز چزابه و شلمچه در اربعین مستقر بوده و اکنون هم در این مکان (مسجد مصلی) استقرار یافته و برنامه طرح هم به این صورت است که فرش زیبایی بافته شود برای دیوار حرم امام حسین (ع) در ابعاد ۳۰/۲ در ۷۰/۱ جنس کلک ابریشم با تراکم ۲۰۰۰…

این فرش یک ثبت جهانی را خواهد داشت و حدود ۳ میلیون نفر در تولید این فرش مشارکت دارند.شناسنامه این فرش شامل نام ۳ میلیون نفر که شامل خیرین، بافندگان و دست اندرکاران پروژه و همچنین نام تعدادی از شهدا و شهدای مدافع حرم و همچنین تعداد گره های فرش داخل این شناسنامه ثبت شده است ،حتی در مراسم اربعین که حضور داشتیم و نام آن عزیزانی که به سفر اربعین تشریف بردند هم اگر تمایل داشتند در شناسنامه فرش ثبت کردیم.

img_0010

این فرش با توجه به نقشه ای که دارد و گنبد و گلدسته ای که درمرکز فرش و گره های فرش دارد به نام مردم و شهدای مدافع حرم و شهدا ی دفاع مقدس ثبت میشود در حقیقت نمادی از شهدای مدافع حرم هم است که در روز میلاد حضرت زینب(ُس) که همخوانی خوبی هم با این موضوع داردو به حرم هدیه میشود  رونمای میشود.

در این طرح ۴ نفر بافنده ثابت حضور دارند که بصورت افتخاری با مجموعه کار میکنند.علت آن هم به دلیل ظرافت و یک دست بودن کار است.ولی هستند همشهریانی که آمدند و اسرار بر این دارند که کمک بکنند که در صورت تایید مدیر و سرپرست پروژه در بافت فرش آن عزیزان را مشارکت خواهیم داد.

از طرف مسئولین هم حمایت هایی صورت گرفت ؟

ما با هیچ ارگان و سازمان دولتی  در خصوص این طرح (فرش) در ارتباط نیستیم و کاملا کار این طرح خصوصی در حال اجرا است و بیشتر یک کار مردمی است که با محوریت اشتغال زایی است. در زمینه حضور و بازدید مسئولان استان الحمدالله شهردار محترم استان اصفهان،اعضائ محترم شورای شهر استان که خیلی به ما کمک کردند از لحاظ مکان و مخصوصا زمانی که این طرح به صورت سیار در استان اجرا می شد.

جناب آقای دکتر ولایتی مشاور رهبر معظم انقلاب که در میدان امام ایشان را ملاقت کردیم  ویکی از گره های این فرش را به نام خودشان ثبت کردند .

دیگر مسئولین عزیز در سازمان های مختلف همچون میراث فرهنگی که لازم  است ذکر کنم باتوجه به حضور در میدان امام (ره)که یکی از مکان های جذب توریست است که ما در آن موقع ۴۰ نفر توریست از کشورهای مختلف مثل چین،کره، اسمشان در شناسنامه این فرش ثبت گردید که حتی با لگوی نام مبارک امام حسین (ع) عکس می گرفتند. نیروی انتظامی بسیار همکاری داشتند. از جانبازان عزیزمون جناب آقای علی امینی جانباز۷۰ درصد قهرمان جهان شنا که دو عدد از مدالهایشان را به این طرح هدیه کردند که انشاءالله به صورت رسم امانت همراه این فرش به حرم امام حسین(ع) هدیه داده خواهد شد.

مردم عادی نیز می توانند تشریف بیاورند از مکان بافت دیدن بکنند و با کمک به خیریه نذر اشتغال امام حسین نام خودشان را در شناسنامه این فرش ثبت بکنند و برای همیشه ماندگار کنند

img_9999

ما انشاءلله قرار است که همزمان با میلاد حضرت زینب (س) در تارخ ۱۲ بهمن ماه این فرش به همراه شناسنامه دیجیتالی که خواهد داشت  و اسامی سه میلیون نفر حامی در آن است به حرم حضرت امام حسین (ع) و خواهرشان هدیه کنیم

بخشی از کمک های مردمی برای بافت این فرش هزینه می شود. ولی بخش عمده آن برای ایجاد اشتغال برای افراد نیازمند مثل زنان سرپرست خانوار، افراد معلول، زندانیان که تازه آزاد شده اند و زندانیهایی که هم اکنون در بند هستند ایجاد اشتغال می شود؛ که  این جزء رزومه کاری خیریه نذر اشتغال امام حسین (ع) است. ما در این پروژه چیزی حدود ۲۰۰۰ نفر را در زمینه صنایع دستی، خیاطی، مشغول به کار می کنیم.

 

درخواست شما از مردم اصفهان چیست؟

استقبال عمومی بسیار خوب بوده البته ما در بحث اطلاع رسانی متاسفانه موفق نشدیم با توجه به هزینه آن اقدام جامع داشته باشیم و لی از طریق رسانه ها الحمدالله به مردم اطلاع رسانی شده و لذا هرجا که مردم شنیده اند که چنین کار عظیمی صورت گرفته حضور یافتند.

از مردم اصفهان دعوت می کنیم که انشاءالله تا زمانی که این طرح در مسجد مصلی اصفهان واقع در میدان قدس-خیابان مصلی مستقر است تا قبل از سفر این فرش به سمت کربلای معلی تشریف بیاورند و دیدن کنند.

از هیات های استان و مداحان او روحانیت معزز دعوت مکنیم  تا در صورت تمایل تشریف بیاورند و مراسم مذهبی خود و مجموعه و هیات خودشان را در این مکان در کنار فرش حرم سید الشهدا برگزار نمایند.ما هم از این کار بسیار استقبال می کنیم و علاقه مند هستیم که این اتفاق بیافتد به همراه استقبال مردم که درا ین بخش داشته باشیبم .

در زمینه کمک های مردمی از لحاظ مالی در بافت فرش هیچ محدودیتی نداریم . این کمک ها از از۵۰۰ تومان تا کمک های بالا :۱۰۰-۲۰۰-۵۰۰ هزار تومانی بوده  که آنها هم دراین کار با ارزش سهیم شدند

کار بافت فرش به عنوان یک کار و اثر فرهنگی و هنری و همچنین ملی در حال اجرا است که با هماهنگی دستگاه های زیر ربط که حمایت میکنند در حال اجراست.و انشاءالله که بتوانیم این کار را به نحو احسن اجرا و به اتمام برسانیم.این پروژه اولین کار است که توسط این مجموعه در حال اجرا است ولی ما طرح هایی دیگری نیز داریم که انشاءالله  بعد از مراحل پایان این فرش خواهیم داشت  وبه امید خدا پروژه برنامه دوم هم نقشه همین فرش ولی با این تفاوت که عکس گنبد و گلدسته حرم حضرت ابالفضل(ع)در مرکز نقشه فرش است  شروع به کار خواهد کرد.

رونمایی از فازدوم در بین الحرمین است وپس از تبرک شدن به کشور بازگردانده می شود جهت شروع بافت فرش.

img_9988

روند اجرای پروژه به چه صورتی ست و تا چه حدی پروژه پیشرفت داشته است؟

باید به اطلاع مردم عزیز استان برسانیم که ۷۰درصدمرحله بافت انجام شده که ظرف مدت یک ماه آینده در برنامه است که این پروژه تمام شود که کار به صورت ۲۴ ساعته در حال اجرا است.

در تاریخ ۱۲ بهمن همزمان با سالروز ورود حضرت امام خمینی (ره) در حرم آن امام بزرگوار رونمایی می شودو سه روز بعد در بین الحرمین تقدیم خواهد شد.البته در این مکان(مسجد مصلی) هم در پایان کار عزیزان میتوانند  حضور یافته و خاتمه طرح رامشاهده نماینند.

ما در زمینه فضای مجازی و  دغدغه های رهبر معظم انقلاب در عرصه فضای مجازی یک بخش قوی را خواهیم داشت که در موارد حمایتی و فرهنگی و مذهبی  حضور و اقدام موثرخواهیم داشت که اثر جهانی دارد .

در اتاق بازرگانی جلسه ای برگزار شد که همزمان ۱۰۳ کارگاه دوره آموزش کامپیوتر برای دختران ساکن روستاها بصورت کاملا رایگان همزمان افتتاح شدکه این عزیزان همزمان آموزش های خودشان را میبینند.

این پروژه تا آخر دی ماه در مسجد مصلی واقع در میدان قدس برای بازدید عموم و حضور هیات های مذهبی مستقر است.اختتامیه و همان چیدن و برین فرش هم در همین مکان صورت میگیرد.

img_0012

امکاناتی را هم در تلاشیم که فراهم کنیم با سازمان حج و زیارت و آژانس های مسافرتی که مجوز دارند از ستاد بازسازی عتبات و عالیات که اگر دوستان تمایل دارند به همراه فرش در بین الحرمین حضور یابند که میتوانند ثبت نام کنند و ما معرفی نامه خدمتشان می دهیم و حضور پیدا می کنند درآزانس مسافرتی ثبت نام می کنند و می توانند مارا حتی همراهی تا کربلای معلی داشته باشند.

از همه دعوت به حضور می کنم در این وحدت فرهنگی و مذهبی حضور پیدا کنند و مارا یاری کنند . حتی از مذهب های دیگر همچون اهل تسنن که در کنار شیعیان آمدن و دراین امر با کمک خودشان گره ای را به نام خودشان ثبت نمودند.از همه مردم وهیات های مذهبی دعوت به عمل می آوریم در این امر با ارزش و با ثواب که نماد ملی است حضور بهم رسانند.

 

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار