امروز: یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶
کد خبر: 33018
تاریخ انتشار: ۳:۲۰ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۵/۰۹/۲۸
چاپ این خبر
حاج محمدتقی صفری :

گفتگو با حاج محمدتقی صفری مداح و ذاکر با اخلاص اهلبیت مشاور استاندار و مدیرکل حراست استانداری استان اصفهان / این که بخواهیم به مقدسات اهل سنت توهین کنیم و آنها هم به مقدسات ما توهین کنند این مسئله باعث تشدید اختلاف بین شیعه و سنی و در نهایت منجر به شیعه کشی در منطقه می گردد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوانا؛ گفت و گو با مداح و ذاکر با اخلاص اهلبیت حاج محمدتقی صفری مشاور استاندار و مدیرکل حراست استانداری استان اصفهان در ادامه به حضورتان تقدیم می گردد.

 

با عرض سلام جناب آقای صفری لطفا خودتان را برای مخاطبان ما معرفی کنید و از سوابق خودتان در عرصه مداحی توضیحاتی را بیان بفرمائید:

عرض سلام خداقوت ؛ وقت بخیر و تبریک ایام ماه ربیع و همچنین میلاد حضرت رسول(ص) و امام صادق(ع) و تشکر از شما که تشریف آوردید و مقدمات این مصاحبه را فراهم کردید.

بنده در ابتدای ده ،یازده سالگی بوده ام که در هیات های مذهبی محل خودمان حضور داشتم و زمانی را یادم است که هیات جوانان انصار الحسین که وابسته به هیات بزرگسالان انصار الحسین  است در آن قبل از انقلاب فعالیت می کردیم و در هیات های هفتگی شرکت می کردیم و اعتقادمان این است که جوان هایمان هم در این راستا در هیات های مذهبی حضور داشته باشند که هم برای دینشان و هم برای مملکت شان خیلی مناسب است و الحمدالله می بینم که جوان ها خیلی به این سمت و سو کشیده شده اند و در ایام خاصی در عزاداری ها و شادی ائمه اطهار حضور پرشور و فعالی دارند و در این حوزه های فرهنگی هرچه فعال تر باشند خیلی مناسب است بنده حقیر هم شخصا از ابتدایی که خودم را شناختیم افتخار می کنم که در این هیات ها حضور داشتیم و همین حال هم به نحوی در دستگاه  های مختلف حدود ۳۵ سال است از بسیج و سپاه گرفته تا جاهای مختلف فعالیت می کنم و از افتخارات بزرگ بنده است که اولین اعتقادای که داریم این می باشد که در این هیأت ها باید باشیم و همچنان حضورپررنگی در این زمینه ها داشته باشیم و افتخار  هم می کنیم.

خاطره ای بنده در این خصوص برای شما تعریف می کنم و به نظرم بعد هم نیست که بدانید، بنده که در فرمانداری اصفهان رفتم و مشغول شدم به عنوان معاون فرماندار بعد از مدتی یکی از دوستان بنده را دید (بعد از یک سالی که گذشت)و گفت که دیدم شما (یعنی بنده) خیلی راحتید و گفتند که ایشان مداح هستند و در جلسات و هیات ها می روند با توجه به این سمتی که دارند چطوری می خواهد بیاید و حضور پیدا کند ولی دیدم نه ،بلکه شما راحت در هیات ها می آیید وجلسات هفتگی خودتان شرکت می کنید و برای آن فرد قابل توجه بود که بنده در جواب آن دوست گفتم که افتخارم این است که با ائمه اطهار بوده ام وانشاءالله ائمه اطهار هم دستمان را می گیرند و لذا این چیزهای ظاهری و دنیوی است و آنچه که می ماند بحث آخرت است که ان شاءالله بتوانم کاری انجام بدهم که ائمه اطهار هم از دست ما راضی و خشنود باشند.

 

در حوزه مداحی و سبک های مداحی مختصر توضیحی را برای مداحان و علاقه مندان به عرصه مداحی بفرمائید:

در حوزه مداحی وسبک مداحان بنده خودم سبک های جدید برخی را می پسندم و برخی را نمی پسندم .بنده اعتقاد دارم که در بحث مداحی آن شوری که دارد باید قلب انسان هم به یک نحوی درحزن ائمه اطهار حزن دار بشود و در شادی هایشان شاد شود .لذا بعضی از این سبک ها را بنده به دلیل اینکه می بینم نه نتیجه ای که باید حالا خیلی یک جوان یا فردی را وصل به ائمه اطهار بشود ندارد و به نظر بنده شور آن بیشتر از معرفت آن است لذا اگه به این سمت برم  که مثلا سبک هایی که هم اکنون هست و شعرهایی که خیلی خوب و پرمغزوجود دارد و واقعا افراد را وصل می کند به اهلبیت(ع) استفاده شود . اما بعضی از این سبک ها که مثلا لباس  از بدن در می آورند و یا بالا و پائین می پرند این ها خوب نیست .

خود بنده هم سبک مداحی ام سبکی است که در قدیم بوده در هیات های سنتی و به نظر بنده همین حال هم دارند مداحان که سبک شور می خوانند برمی گردند به سمت نزدیک به سبک های سنتی و لذا شعر های جدید و پرمغز هم هست و هم جوان ها به این سمت آمدند و خوب ایام محرم و صفر هم می بینید که جوان ها موکب می زنند در سطح شهر و ما اگر بتوانم جوان ها را به  این سمت بکشانم چرا که جوان اوقات فراغت دارد و می پرسند بنده چطوری این اوقات فراقت را بگذرانم و لذا در این هیات ها بیاید، وقتشان را صرف کار های مفید و در راستای ائمه اطهار و در راستای فرهنگ اسلامی استفاده می کنند که به نظر بنده خوب است .

 

نظر شما در خصوص ورود هیات ها و مداحان به مسائل سیاسی بفرمائید.

یک مداح باید بالاخره سیاسی باشد یعنی مسائل روز جامعه را بداند ولی سیاسی بازی نکند. یعنی به این حزب و آن حزب وابسته نباشد چون برای شخصیت خودش مناسب تر است و یا خدای ناخواسته در مواردی مثل انتخابات یا غیره بحث حمایت از شخصی یا به کسی توهین کند این در شان مداح نیست. ولی این که یک مداح سیاسی باشد یا نه می گویم باید باشد. اما سیاسی کاری نکند.

 

اساتید شما در زمینه مداحی چه کسانی بودند؟

من از قدیم زیاد استادی نداشته ام و از مداحانی که در هیات هایمان بودند و در این جلسات می رفتم و بزرگانی بودند همچون حاج محمدعلی قاسمی پدر شهید عبدالرسول قاسمی حاج آقای سعیدی برادر شهید حاج حسین سعیدی و طباطبائی و از قدیم در این هیات ها حضور داشته اند در کنارشان آموخته ام و این که حالا بخواهم بگوم که سرکلاسی می رفته ام نه و ما در این هیات ها بزرگ شده ام و تجربه کسب کرده ام و در همین هیات ها هم اکنون فعالیت می کنم و به دنبال مطرح کردن خودم هم نبوده ام.

 

اولین شعری که خوانده اید را به یاد دارید؟

بله..برمشامم می رسد هرلحظه بوی کربلا …..بردلم ترسنده ماندآرزوی کربلا

 

 جناب آقای صفری هم اکنون با چه هیات هایی دارید همکاری می کنید و در آن به مداحی برای اهلبیت (ع) مشغولید:

هیات انصارالحسین و متوسلین که در طول ایام سال در شب های جمعه است و در ایام ماه مبارک رمضان هرشب است در دهه محرم الحرام هرشب برنامه است در محله خودمان و هیات قائم آل محمد است .و من خودم را موظف می دانم که در این جلسات هفته ای یکبار است شرکت کنم .یعنی دغدغه ام این است که دراین هیات ها تا آنجایی که می شود حضور داشته باشم و این را یکی از افتخارات خودم می دانم و ضمن این که خیلی از خانواده ها وجوان ها مشغولیات آن ها ممکن زیاد باشد و به این سمت و سو نیایند لذا ما در محل در خانه و در کنارخانواده خودمان جلسه ی هفتگی داریم و همه جوان های محل و اقوام را دعوت کرده ایم و دور هم جلسه قرآن و یک ذکری هم از ائمه اطهار که این هم به این دلیل که جوان ها به این سمت یعنی آشنایی با قرآن و اهلبیت (ع) کشانده شوند داریم.

 

ارتباط یک مداح و به عنوان مثال خودتان را با خانواده را چگونه می بینید:

آنچه که دین اسلام گفته احترام به خانواده و ارتباط با خانواده است و تلاش بشود که فرزندان خانواده مذهبی و فرهنگی باشند و با ائمه اطهار اخت پیدا کنند و یکی از پایه های هسته های اولیه اجتماعی جامعه خانواده است که اسلام تاکید دارد و مداح باید در این خصوص کوشا باشد.

 

اولین هدیه ای که در مداحی گرفته اید یادتان است؟

(با خنده) متاسفانه یادم نمی آید.زیاده بوده منتها اولین آن را یادم نمی آید البته من هدیه ام را از ائمه اطهار و حضرت اباعبدالله الحسین (ع) گرفته امو همین طور که توفیق داریم در جلسات ائمه ی معصومین شرکت کنیم خدا را شاکر هستم

 

به نظر شما یک مداح باید شعر را حفظ کند یا نه ؟

قدیمی ها می گفتند که شعر را حفظ باید کرد ولی من اعتقاد دارم به دلیل اینکه شعر های خیلی خوبی شاعرهای جدید دارند می گویند و مقام معظم رهبری می فرمایند که بحث اجتماعی و فرهنگی را مطرح کنید و هم بحث ظلم ستیزی را مطرح کنید و لذا شعرای جوان هم الحمدالله شعر های خیلی خوبی به این مناسب می گویند و لذا به نظرم خیلی اعتقاد به این که شعرا حفظ بشود ندارم و مداح باید شعر های خوبی را بدست آورد و  از آن استفاده کرد هم در حوزه اجتماعی و هم در حوزه مدح اهلبیت (ع) و هم در حوزه تذکر که مقام معظم رهبری اعتقاد دارند لذا خیلی ضرورت به حفظ شعر نیست که حتی وقت آن هم ممکن است نباشد.

 

در خصوص هزینه های که مداحان می گیرند و یا در باب جلسه با مسئول آن هزینه را طی کردن آیا این رفتار خوب و مناسب و اصولی است یا ناپسند محسوب می شود:

معتقدم اگر مداح بتواند در حوزه های دیگر فعالیت کند و درآمد داشته باشد بهتر است و نیازی به این که بخواهد برود جایی بخواند و پول بگیرد نیست. خود من هم سابقه نداشته که بخاطر مداحی، کسی به بنده پول داده باشد و خیلی هم خودمان دنبال این موضوع نبوده ایم ولی یک موقعی مداحی است که شغلی ندارد و جایی مشغول به کار نیست و خوب آن هم زندگی دارد خوب پول بگیرد اشکال ندارد اما اینکه بخواهد طی کند و بگوید که این مقدار بدهید تا بیاید و بخواند مناسب نمی دانم و اصل برای این است که کسی که می آید و مداحی می کند مزد آن را ائمه اطهار می دهند.

 

درمورد ماه ربیع و مناسبت های آن و بحث وحدت در این ماه مختصری توضیح دهید.

بنده اعتقاد دارم به صحبت مقام معظم رهبری که ایشان می فرمایند : عصر آن است که وحدت بین شیعه و سنی باید باشد.

متاسفانه بعضی جلسات محفلی در گوشه و کنار هست که البته نسبت به سال های قبل کمتر شده در اصفهان . لذا من موافق این کار نیستم و باید پیر ولایت فقیه باشیم .خوب ما یک سری اعتقاداتی داشته باشیم در کتب های شیعه و مفاتیح الجنان مطرح شده ولی بخاطر وحدت نباید اصلا به این موضوعات دامن زد و توهین نباشد به خلفاء و اعتقادات اهل سنت.

و همانطور که مقام معظم رهبری در رابطه شیعه انگلیسی و تکفیری ها و وهابی ها مطالبی را فرموده اند لذا اهل سنت و شیعه باید در جهان وحدت داشته باشند و اصل هم این است که مبارزه با ظلم باشد. و این که بخواهیم به مقدسات اهل سنت توهین کنیم و آنها هم به مقدسات ما توهین کنند این مسئله باعث تشدید اختلاف بین شیعه و سنی و در نهایت منجر به شیعه کشی در منطقه گردد. لذا اصلا موافق این اختلاف بین شیعه و سنی نیستم و با توجه به منویات مقام معظم رهبری ما باید در جهت وحدت ضمن تاکید بر اصول تلاش کنیم .

 

کلام آخر

کلام آخر بنده در خصوص میدان دادن به جوانان در حوزه های دینی و فرهنگی و مذهبی مخصوصا جلسات ائمه اطهار است که نسبت به سال های قبل خوب شده و این زمینه ها را باید برایشان فراهم کرد و خیلی هم نباید به آن ها سخت گرفت همین که بیاید در مسجد و یک ذکری از امام حسین (ع) بگوید یا یک چای از جلسه امام حسین(ع) بخورد این خود تاثیر گذارخواهد بود. به تیپ نگاه نباید نکرد و اجازه حضور به جوان ها داد و با این روحیات شهادت طلبی و اجتماعی و فرهنگی که دارند بیایند می توانند راحت زندگی کنند و هم موفق باشند و ما و مسئولین ذیربط هم باید در این خصوص داد و زمینه را برای حضور جوان هایمان در جلسات و هیات های مذهبی فراهم کنیم و در جهت وحدت تلاش کنیم تا انشاءالله بتوانیم پرچم مقدس جمهوری اسلامی را به دست صاحب عصر آقا امام زمان (عج) بدهیم.

با آرزوی سلامتی برای مقام معظم رهبری و مسئولین و شما عزیزان.

یاعلی

 

 

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار