امروز: دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶
کد خبر: 33024
تاریخ انتشار: ۳:۴۸ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۵/۰۹/۲۸
چاپ این خبر
حاج محمد رضا باقری:

ذاکر اهل بیت: بحث وحدت بین شیعه و سنی بحث امروز نیست بلکه از زمان امام صادق (ع) این بحث بوده است که فرمودند تقیه کنید.اگر ما مسلمانیم و تسلیم امر امامانمان هستیم آنها فرمودند تقیه کنید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوانا؛ مداح و ذاکر با اخلاص اهلبیت حاج محمدرضا باقری هیات اباعبدالله الحسین محله سفلی خوراسگان مداحی آغاز کرد. ایشان یکی از شاگردان حاج مهدی منصوری

 

جناب آقای باقری سلام لطفا خودتان را برای مخاطبان ما معرفی کنید:

با سلام من محمدرضا باقری متولد استان اصفهان و اصالتا هم خوراسگان، محله سفلی و افتخارم هم این است که محله ی ما به تنهایی۸۲ شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

 

بفرمائید که اساتید شما در مداحی چه کسانی بوده اند و محضر چه عزیزانی کسب فیض آموخته اید:

من از قبل در هیات هایی که می رفتیم می خواندم و بیشتر قرآن کار می کردم و خیلی هم می خواستم که بتوانم قرآن را کامل بخوانم و به لطف خدا یک عنایت ویژه ای شد که در دوران کلاس سوم تا پنجم ابتدایی بتوانم قرآن را کاملا بخوانم. از صبحگاه مدرسه و با اذان گفتن و مکبری در مساجد شروع کردم و تا این که قرآن را به سبک استاد منشاوی شروع کردم تا اینکه در جایی ذاکرین اهلبیت (ع) از سبک های سنتی برای اباعبدالله می خواندند و من خیلی دلم سوخت و گفتم که یا امام حسین من هم دلم می خواهد مداح شوم و به لطف خدا هم مداح شدم و با زیارت عاشورا در مجالس شهدا در سال ۶۳ شروع کردم و اوج آن از سال ۶۵ بود که وارد عرصه ی مداحی شدم.

به لطف خدا از کلاس های حاج مهدی منصوری بهره بردم آن هم در یکی دو جلسه چرا که حاج مهدی منصوری وقتی توانمدی لازم را در من دیدند از ایشان اجازه گرفتم که دنبال ایشان در جلسات شرکت کنم و حاج آقای منصوری گفتند اگر از خانواده اجازه بگیری می توانید همراه من بیایید. من هم از خانواده اجازه گرفتم و یادم هست که موتوری داشتم که با آن در جلسات آقای منصوری شرکت می کردم که تا دیر وقت مثلا یازده شب طول می کشید.

در حال حاضر سایت هایی هستند که اشعار و سبک و غیره را به راحتی در اختیار مداحان قرار می دهند. ولی آن موقع من یادم هست که یک واکمن قدیم داشتم برای ضبط صدای مداحان، که پول آن را از راه بنایی و کارگری بدست آوردم، ابتدا از مداحی های حاج مهدی منصوری شروع کردم و بعد هم خدمت حاج آقا محمد ربانی که برادر دو شهید هستند می رسیدم. من در گلستان شهدا می خواندم و ایشان به من خیلی کمک کردند.

 

اولین جلسه مداحی خودتنان را به خاطر دارید:

هیات اباعبدالله الحسین محله سفلی، پایگاه شهید رجایی از آنجا من با زیارت عاشورا با لطف خدا شروع کردم.

 

اولین شعری را که در مداحی خواندید به خاطر دارید:

خدا پدر بزرگم را و همه گذشتگان را رحمت کند. پدر بزرگم قاری قرآن و مداح بود. در جلسات شهدا من فقط قرآن می خواندم و ایشان یک کتابی داشتند که در آن این شعر بود (ازعسل شیرین تر بود نام شهید ….) و من از خواندن این شعر شروع کردم. در آن زمان ما اول کار فقط چند خط شعر آن هم برای گرم شدن جلسه می خواندیم یعنی اجازه نداشتیم روضه یا نوحه بخوانیم.

 

جناب آقای باقری تا بحال با چه هیات های ادامه همکاری کرده اید و در حال حاضر در کدام هیات ها مشغول به مداحی هستید؟

من خودم را محصور به یک هیات نکردم. یادم هست یک زمانی خواستم از هیات بیرون بیام. دوستان آن مجموعه رفتن و به آقای منصوری شکایت کردند که ایشان هیات را رها کرد و خیلی گله کرده بودند و ایشان هم گفتند چشم من به آقای باقری می گویم. بعد از آن وقتی که خدمت ایشان رسیدم آقای منصوری گفتند که از این صدا باید همه بهره ببرند و منحصر به یک محل و یک مکان نباشد. از آن زمان تلاشم را بیشتر کردم و به لطف خدا اکنون خیلی از هیات ها و روضه ها را رفتم و امیدوارم که حداقل یکی از آن ها مورد قبول آقا سید الشهدا باشد.

 

لطفا برای مخاطبان ما بفرمائید که خود را در چه مواردی  از مداحی موفق می دانید:

موفق اگر بخواهم بگویم افرادی هستند که بیشتر از ما موفق باشند و فقط به این نتیجه رسیدم که بعد از چند سال که هرکسی با سید الشهدا معامله بکند موفق است. و من نشسته بودم در صحن مطهر حرم سید الشهدا که یک بنده خدایی آمد در حرم و گفت که فلانی یک توصیه به ما بکن که ما هم بیاییم از این بالاتر و موفق بشویم و من در جواب آن فرد گفتم بروید سراغ حرم و ضریح را نشان آن دادم و گفتم اگر آقا بخواهد شما به همه جا می رسید.و به همه گفتم اگر حضرت زهرا (س) بخواهد شما نوکر بشوید، می شوید.

 

توصیه برای مداحان جوان و کسانی که مداحی را تازه شروع کردند چیست:

من کوچکتر از آن هستم که بخواهم توصیه بکنم .و لذا توصیه ای که برای جوان تر ها دارم این است که بدون استاد شروع نکنند. کسی که زانو زد پای درس استاد موفق است چرا که گفته اند بی پیربه خرابات مرو، لذا این راه استاد می خواهد ولی نه هر استادی. من از عزیزانی که این گفتگو را می خوانند معذرت می خواهم که مبادا به کسی جسارتی بشود، ولی استادی که خودش هم اهل تهذیب باشد اهل خودساری باشد، مفید است.

 

اولین هدیه ای که در مداحی گرفتید را به خاطر دارید:

من سال ۱۳۶۵ یک هدیه ای را گرفتم  که خیلی برای من ارزش داشت. در جلسه شهید مصاحی خواندم و دو روز بعد پدر شهید رنگرز یکی از قرآن های قدیمی که کوچک و طلائی بود و در مکه توزیع می شد به من هدیه دادند. خیلی ها عاشق این قرآن ها بودند این قرآن ها را فقط به حجاج هدیه می داند و لذا پدر شهید رنگرز قرآن را به من هدیه داد .

 

جناب آقای باقری به عنوان یک مداح ارتباط با خانواده را برای یک مداح چطور می دانید؟

خداوند تکلیف را مشخص کردند و می فرمایند بعد از عبادت کردن خدا احترام به والدین است .من یک بار گلستان شهدای اصفهان دعای کمیل می خواندم و از نهج البلاغه و احادیث آقا امیرالمومنین بهره می بردم  را در چند جایی از دعا استفاده می کردم ،که یک بار رسیدم به این نکته که  از حدیث (بوسیدن دست پدر و مادر) و خدا شاهد است که همان مکان یک نهیب به خودم زدم و گفتم تو که خودت هنوز دست پدر مادر را نبوسیدی چگونه می خواهی به دیگران توصیه کنی که به پدر و مادرشان احترام بگذارند؟ لذا آن روز از خواندن این حدیث صرف نظر کردم تا اینکه، دست پدرم و پای مادرم را بوسه زدم. دو یا سه هفته بعد که نوبت من بود در گلستان شهدا دعا بخوانم این حدیث را خواندم. احترام به والدین خیلی مهم است و اگر رفقای مداح می خواهند به جایی برسند از دعای پدر و مادر کمک بگیرند. برای متاهلین هم اگر همکاری و همراهی خانواده نباشد آدم نمی تواند پیشرفت کند. آدم باید قدردان همسرش باشد هرچند که مداحان نمی توانند با همه کس ازدواج بکنند باید حتما با کسانی ازدواج بکنند که هیاتی باشند، اهل روضه باشند. در روایات هم داریم که حق خانواده باید ادا شود تا شما بتوانید عبادت بکنید و من هم این را اضافه می کنم که بتوانید مداحی بکنید.

 

بیشتر از سبک کدام مداح یا مداحان استفاده می کنید:

ابتدا از سبک آقای منصوری استفاده می کردم و خیلی شبیه ایشان می خواندم بطوریکه خود ایشان می گفتند که هیچ کس نمی تواند مثل من (محمدرضاباقری) شبیه به ایشان بخواند. خدا حفظ کند آقای حاج احمد اصفهانی را که همیشه به من توصیه می کرد که آقای باقری اگر می خواهی خودت باشی یک سبکی برای خودت انتخاب کن. در سال ۸۲ ما در ایام شهادت حضرت زهرا(س) به مدینه مشرف شدیم و من آنجا به آقای منصوری گفتم اگر اجازه بدهید می خواهم از سبک دیگری استفاده کنم. گفتم آقای منصوری یکی بیشتر درایران نیست و ماندگار و کفایت می کند و من هم می ترسم سبک شما را از بین ببرم. البته حاج مهدی گفتند من دلم می خواهد شما سبک من را ادامه دهید ولی اجازه گرفتم که از سبک دیگری استفاده کنم. البته سبک آقای منصوری و آقای منصورارضی را بصورت تلفیقی انتخاب کردم که بقول رفقا یک سبک منحصر به فرد است.

 

به نظر شما آیا یک مداح باید شعر حفظ کند؟

اگر در نوجوانی شعر را حفظ کند تسلط بهتری به جلسه دارد. البته اکنون ذائقه ی مردم فرق کرده و مردم به روز شده اند. اگر مداح شعر تکراری بخواند می گویند که این شعر را ما شنیده ایم. لذا ما مجبوریم اشعار به روز بخوانیم. به لطف خدا شعرایی داریم که اشعار قوی می سرایند مثل آقایان انسانی،سازگار و بچه های مشهد و خود شاعران عزیز در استان اصفهان به عنوان مثال مرحوم آقای صغیر که واقعا اشعاری بسیار زیبایی دارند. البته من محضر یکی از علما عرض کردم که اشعار ایشان یک فرهنگ لغت هم کنار آن می خواهد چرا که یکسری لغاتی دارد که حتما باید معنا شود بسیار از لغات آن مفهمومی است. نسل جوان نمی پسندد که این نوحه یا شعری را که خواندم را مجددا در جلسه بعد هم بخوانم و حتما در جلسه بعد شعر تازه از من می خواهند.

 

آسیب های  مداحی را شما در چه چیزی می بینید و برای رفع آن چه پیشنهادهایی دارید؟

مداح باید همیشه بی حاشیه باشد. طوری باشد که همه افراد از آن بهره ببرند. با سیدالشهدا معامله کنید. با یکی از دوستان صحبت می کردم که پرسید این پاکت های پول را بعد از مداحی بگیریم یا نگیریم، به او گفتم استاد قرائتی می فرمود به ما نگفتند که پاکت بگیرید یا نگیرید به ما گفتند طی نکنید. نقل می کنند که مرحوم دولابی (که خدا ایشان را رحمت کند) هر کسی برای روضه به ایشان پاکت می داد آن را می بوسید و روی چشم می گذاشت و می برد منزل و به حاج خانم می داد و می گفت این را به عنوان تبرک قاطی پولهای دیگر بگذارید. توصیه ام به دوستان مداح از جانب علما این است که اگر پاکت پولی را به شما دادند و شما داخل آن را ندیدی و رفتی این مداحی برای رضای خدا بوده.

 

تابحال شده که از برنامه یا جلسه خودتان ناراضی باشید؟

بله. جایی که دیدم بجای اینکه به دنبال جلب رضایت اهلبیت باشیم دنبال رضایت مردم بودیم که فلانی قشنگ می خواند یا نه که بعداز آن از سیدالشهدا عذر خواهی کردم. من در این چند ساله فهیمیده ام که در خانه سیدالشهدا باید خالص گدایی کرد.دوستان من می داند و بارها گفته ام که مرحوم صغیر و مرشد پنجه پور و مرشد چلویی خالص بودند و ارتباط با علما داشتند.و این باید اعتقادی باشد.یکی از بزرگان به ما توصیه می کرد که فلانی وقتی می خوانی برای هیچ کس نخوان هرچقدر جمعیت می خواد باشد مهم نیست بلکه  برای خود اهلبیت بخوانند .

 

بهترین شعری که تا بحال خوانده اید و به دلتان نشسته را برای ما بخوانید:

زیاد بوده ولی خوب شعری که ماه رمضان خواندم این بود:

بی شک گدای خانه ات آقا شود حسین * هر قطره زود پیش تو دریا شود حسین

فیض گدایی تو به هرکس نمی رسد * باید که زیر نامه اش امضاء شود حسین

و این شعر از مرحوم صغیر اصفهانی:

من انچه هست به عشق تو دادهام از دست * که انتهای مرادم تویی ازآنچه که هست

 

به نظر شما آیا یک مداح باید سیاسی باشد یا نه:

بنا به فرمایش حضرت آقا باید مداح از سیاست اطلاع داشته باشد و سیاست را بفهمد.ممکن است به اقتضاء زمان و مکان نتوانی شعری بخوانی و یا اشاره ای بکنی ولی باید نسبت به مسائل سیاسی آگاهی کامل داشته باشد.

 

 

در خصوص ماه ربیع هم توضیحاتی را بفرمائید اینکه چگونه و به چه شکل باید اعیاد این ماه را جشن گرفت و وحدت بین شیعه و سنی را حفظ کرد:

ببینید این بحث امروز نیست بلکه بحث زمان امام صادق (ع) است که فرمودند تقیه بکنید.اگر ما مسلمانیم و تسلیمیم امرامام عزیزترازجانمان فرمودند تقیه بکنید.خدایی ناخواسته بی احترامی بشود و لذا آنها هم نسبت به ائمه ما بی احترمی می کنند و لذا اهلبیت ما افضل ترهستند پس ما نباید کاری بکنیم که آنها هم بخواهند بی ادبی بکنند و لذا احترام را ما حفظ بکنیم . من به عنوان برادر کوچکتر توصیه می کنم که این موضوع باعث تفرقه و جسارت نشود.من از منبر حاج آقا معمار می گویم که ایشان یک بار هم من نشنیدم بی احترامی کرده باشند در منبرهایشان به علما و یا خلفاء.

 

کلام آخر

هرکسی را دراین دربار راه و اجازه می دهند برای حضور برای گریه و برای نوکری و مدیریت جلسه ای که قطعا امضاء و عنایت حضرت زهرا (س) در آن است و کاری نکنیم که خدایی ناخواسته این امتیاز از ما سلب بشود.

یاعلی.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار