امروز: دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶
کد خبر: 33036
تاریخ انتشار: ۱۱:۵۴ ق.ظ - یکشنبه ۱۳۹۵/۱۲/۱۵
چاپ این خبر
مداح و ذاکر اهلبیت(ع)

جواد حیدر: مداح انقلابی باید بصیرت داشته باشد و نگاهش به فرمایشات رهبر معظم انقلاب باشد و توجه کند که ایشان چه می فرمایند و آن دستورات را در هیات در قالب شعر یا صحبت کردن به مردم و مخصوصا به جوان ها انتقال بدهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مادحین: امروز امنیت کشور ما مدیون خون شهدایی است که با نثار جان خود از وجب به وجب خاک کشورمان دفاع کردند. آنهایی که در جنگ تحمیلی از سوی رژیم بعث عراق هشت سال جانانه ایستادند و اجازه از دست دادن حتی ذره ای از خاک وطن را به دست متجاوزان ندادند. ارج نهادن به جانثاری و فداکاری با ارزش و بسیار عظیم آن سرافرازان و غیرت مردان کشورمان شاید کمترین کاری باشد که امروز ما می توانیم در قبال ایثار و شهامت جاودانه رزمندگان و شهدای انقلاب اسلامی انجام بدهیم. ما تا ابد پای خون و راه شهدا خواهیم ایستاد و از اهداف انقلاب قطعا حمایت خواهیم کرد. آنچه امروز لازم است ما بدانیم این است که جنگ تمام نشده و همچنان ملت های مسلمان در کنار یکدیگر با اتحاد و همدلی به مقابله و ایستادگی در برابر استکبار جهانی و دست نشانده های آنان در گوشه و کنار جهان برای اسلام و کشورشان دفاع می کنند. ما نیز بعد از دوران هشت سال دفاع مقدس همچنان باید از اسلام  و کشور عزیزمان در برابر فتنه ها و دسیسه های دشمنان دفاع کنیم. ایستادگی ما در برابر این فتنه ها شاید به مثال جنگ تحمیلی ملموس نباشد اما می توان آن را در اطراف خودمان حس کنیم. در همین نزدیکی ها در کشورهای همجوار مثل عراق، سوریه و یمن که می توان صدای مظلوم را در آن مکان ها شنید و خطر را برای جهان اسلام  احساس کرد. امروزه لازم است برای همه ی آرمان ها و ارزش های اسلام تا آن سوی مرزها رفت و دفاع کرد و حتی شهید شد. رزمندگان مدافع حرم و مخصوصا شهدای مدافع حرم، آن سربازان گمنام، مجاهدان راه اسلام، ایثار و شهادت که ادامه دهنده ی راه شهیدان انقلاب و دفاع مقدس هستند، مظلومانه همچون سید سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در خاک غربت برای دفاع از اسلام ناب محمدی(س) قدم بر می دارند و جانشان را در این راه با عظمت تقدیم اسلام می کنند. ما نیز برای شناخت بهتر این موضوع گفتگویی را پیرامون موضوع شهدای مدافع حرم، نگرش رزمندگان مدافع حرم، مسئله وحدت شیعه و سنی به عنوان نقطه حساس در جهان اسلام و منطقه، سبک زندگی، آسیب ها و خطراتی که می تواند جامعه ما و مداحان را تحت تاثیر قرار دهد، داشته ایم با مداح و ذاکر اهلبیت عصمت و طهارت جواد حیدر متولد شهرستان خور و بیابانک با ۳۰ سال سن و ساکن استان اصفهان از مداحان نخبه و فعال در زمینه های فرهنگی، اجتماعی و سیره زندگی شهدا، که اکثر قریب به اتفاق هیئت ها و مجموعه ها در استان وی را صاحب سبک در زمینه ی نوحه های حماسی با مضمون شهدای مدافع حرم می شناسند.

 مداحی را از چه زمانی شروع کرده اید؟

با سلام. مداحی را تقریبا از سال ۱۳۷۸ شروع کردم  و در همان سال بعد از آموختن شیوه مداحی و روضه خوانی وارد عرصه مداحی شدم. البته لازم می دانم  که خدمت شما عزیزان بگویم مداحی را از همان ابتدا خودم به تنهایی یاد گرفتم و موفق به حضور در کلاس درس اساتید خاصی نشدم. ولی بعد از سپری کردن دوران اولیه مداحی، دوره ای کوتاه را در خدمت حاج اکبر کریمی مداح و ذاکر اهلبیت عصمت و طهارت بوده ام. در حال حاضر تقریبا هفت سال است که در هیات حسین جان (ع) واقع در خیابان امام خمینی(ره) در خدمت مداح و ذاکر اهلبیت عصمت و طهارت آقای سعیدمیرفهیمی، نکات بسیار خوب و ارزنده ای را در خصوص مداحی یاد گرفته ام. هیئت حسین جان به عنوان هیئت ثابت هر هفته من است ولی در دیگر مجموعه ها و هیئت های مختلف شهرستان ها و استان ها حضور داشته و مداحی می کنم.

 

به نظر شما در این برهه حساس از زمان آیا هیئت و مداح باید سیاسی باشد یا خیر؟

اجازه بدهید پاسخ شما را اینگونه جواب بدهم که دین را نمی شود از سیاست جدا کرد. یک مداح در این برهه از زمان باید بصیرت داشته باشد. یک مداح انقلابی باید دارای بصیرت و آگاهی نسبت به مسائل پیرامون خودش باشد. مداح باید نگاهش به سخنان حکیمانه رهبر معظم انقلاب باشد و فرمایشات ایشان را در ارتباط با مسائل مرتبط با جامعه سرلوحه ی کار خود قرار دهد. مداحان نکات مهم را که از سوی رهبر معظم انقلاب مطرح می شود،به شیوه های مختلف مانند شعر و یا صحبت کردن با مردم بخصوص قشر جوان در هیئت انتقال دهند. اگر دقت داشته باشید می توانید مشاهده کنید که اهلبیت عصمت و طهارت ما نیز سیاسی بوده اند. ما با نکاهی به روایات و تاریخ اهلبیت عصمت و طهارت متوجه می شویم که نوع رفتار و گفتار امامان ما در زمان خودشان با دشمنان و اطرافیان نشان از سیاسی بودن آنها دارد. اینکه ما با داشتن چنین امامان و پیشوایانی که در متن سیاست بوده اند بخواهیم در هیئت فقط شور عزاداری آن را در نظر داشته باشیم درست نیست. لذا اگر هیات فقط شور محض باشد فایده ای برای نسل امروز جوان و جامعه ندارد. هیات باید شور با شعور را باهم داشته باشد. لذا نتیجه که می توان گرفت این است که هیات و مداح باید سیاسی باشد و سیاست را بداند.

 

ارتباط مداحان با خانواده را چگونه توصیف می کنید؟

به نظر من آن چیزی که جامعه را زنده و پویا نگه داشته خانواده است. توجه آقایان به خانواده بسیار ضروری است و البته یک مداح هم به فراخور آن حال و احوال خاص که ارتباط نزدیکی با سبک زنگی اهلبیت عصمت و طهارت دارد قطعا باید وقت مناسبی را برای خانواده بگذارد. اعتقاد من در خصوص سبک زندگی مناسب و اسلامی این است که خانواده مداح باید نسبت به روحیات مداح و شرایط خاص آن توجیه بشوند تا سبک زندگی و ارتباط شایشته ای در برخورد با آن مداح در زندگی بوجود آید. ما مداحان باید خانواده را همراه و نزدیک به تفکرات، دیدگاه و احوالاتمان، در مسیر زندگی بیاوریم. بهتر است این نکته را برای خودمان مطرح کنیم که در ارتباط با موضوع خانواده و اخلاق و سبک زندگی اسلامی تلاش بسیار زیادی باید داشته باشیم و خانواده با این سبک از زندگی ارتباط نزدیکی داشته باشد. بطوری که این نوع سبک زندگی مناسب انتخاب شده، تاثیر گذار و تاثیر پذیر خواهد بود. لذا شهدای مدافع حرم  و از همه مهم تر حضرت سیدالشهدا(ع) هم راضی به این موضوع نیست که یک مداح جوان علاقه مند به شهدا و اهلبیت عصمت و طهارت به خانواده اش توجه نکند و به مسائل مهم آنها بی توجه باشد. همه ما مداحان و حتی مردم عامه باید در کنار هم برای کانون گرم  و  ولایی خانواده تلاش کنیم.

 

با توجه به ایام فاطمیه وحدت بین شیعه و سنی را چگونه ارزیابی می کنید؟

وحدت بین شیعه و سنی حرف اول رهبر معظم انقلاب است. دشمن به روی مسئله شیعه و سنی در دنیای اسلام هدف گذاری کرده است. قطعا دشمنان به دنبال تفرقه انداختن بین شیعه و سنی هستند تا که بتواند اسلام را از بین ببرد. لذا بیداری شیعه و سنی دراین برهه از زمان مهم است و همه ی ما باید هوشیار باشیم. قطعا در این خصوص وجود بصیرت و آگاهی کمک شایانی به ما خواهد کرد. افراط و تفریط برای اسلام  و مردم مشکل ساز خواهد بود. افرادی نمی دانند که با یک حرکت، حرف، شعار، لعن به  علما و بزرگان مذهب تسنن چه مصیبت هایی را به همراه خواهد داشت و با این رفتار نادرست همه ی اهداف اسلام را خراب خواهند کرد. به دلیل حرف و یا اقدام نابجای کسی، خون خیلی از انسان های بی گناه در گوشه ای از این جهان ریخته می شود. آن کسی که اهل هیئت باشد و از خصوصیات آن ولایی و پیرو ولایت بودن است باید در این خصوص آگاه و هوشیار باشد. اگر دوست دارد ایمان و دین خودش را بداند باید پیرو ولایت فقیه باشد. بنابراین اتحاد بین مسلمانان که از سفارشات ولی فقیه زمان یعنی رهبر معظم انقلاب می باشد حقیقتا یک مسئله کلیدی در زمان حال حاضر است و اگر وحدت نباشد اسلام از دست می رود. کلام رهبر معظم انقلاب برای وحدت بین این دو مذهب، بحث اسلام است. عدم تفرقه و داشتن بصیرت و آگاهی و اتحاد نکات قابل توجه ای برای زنده نگه داشتن اسلام ناب محمدی (س)است. دشمن با حربه ی تفرقه بین شیعه و سنی دین اسلام را از بین می برد.

دیدگاه شما در ارتباط با شهدای مدافع حرم چیست؟

اگر بخواهم دراین مورد چند کلمه ای را برای شما بگویم بهتر است به کلام شیوا و تاثیر گذار رهبر معظم انقلاب اشاره کنم که ایشان فرمودند: اگر رزمندگان و شهدای مدافع حرم برای مقابله با دشمنان و نمونه ی دشمن بارز آن یعنی داعش که دست نشانده آمریکا و اسرائیل است، نمی رفتند ما اکنون در همدان و کرمانشاه مقابل آنها می ایستادیم. اگر بخواهیم نگاه دقیق و جامع نسبت به این موضوع  داشته باشیم می بینیم که واقعا شهدای مدافع حرم خیلی مظلومانه  و غریبانه در خون خودشان در کشور غریب می غلطند. شهدایی که غریب بودن آنها و مظلومیت آنها در اوج ایثار و شهامت، برای اینکه امنیت در کشور باقی بماند ستودنی است. دشمن نگاهش به ایران است. خیلی از رزمندگان مدافع حرم می روند تا امنیت در کشور برقرار باشد. رزمندگان مدافع حرم می روند تا ناموس ما، زندگی ما و همه در امنیت کامل باشند و این کار کمی نیست.

 

پیشنهاد شما برای مداحان نوجوان و جوان برای بهتر شدن سطح کیفی و کمی مداحی چیست؟

هر سال رهبر معظم انقلاب در ایام  ولادت حضرت زهرا (س) مداحان را فرا می خوانند و در این خصوص مطالبی را برای کمک به رفع آسیب ها و بهتر شدن مداحی ها در جامعه خطاب به مداحان می فرمایند. من معتقدم آن کسانی که می خواهند مداحی را یاد بگیرند و  تصمیم خود را برای ورود به این عرصه مهم و پیچیده گرفته اند، باید در درجه اولا در کلاس درس استاد بروند و مطالعه، علم، تاریخ اسلام و تاریخ زندگیاهلبیت عصمت و طهارت را بداند. علم یک مداح باید نسبت به همه ی موضوعات سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و تاریخی بالا باشد و اگر علم بالایی در این خصوص نداشته باشد قطعا مفید به فایده نخواهند بود. لذا بهتر است درگام اول علم شان نسبت به موضوعات مطرح شده را بالا ببرند. قدم دوم برای شروع مداحی داشتن بصیرت است. این نکته را فراموش نکنیم که بصیرت، علم، آگاهی و تحصیل مهم است. امروز در کشور مداحان بسیار زیادی داریم ولی باید مداح انقلابی در بین آنها بیشتر داشته باشیم. این کشور در حال حاضر با وجود مباحث سیاسی، مداح انقلابی می خواهد. ما در کشور مداحی را می خواهیم که در عرصه های مختلف فرهنگی و اجتماعی جهاد کند و مداحی آن نوعی جهاد باشد. مداحان جوان از مداحان انقلابی و شاخص در استان و کشور الگو بگیرند و رفتار، کردار و سبک مداحی آنها را سرلوحه کار خودشان قرار بدهند. یک مداح جوان به دنبال یاد گرفتن آموزه های مداحی برود و منتظر نماند تا کسی به آنها تریبون بدهد. مداحان جوان برای رسیدن به آرمان و تحقق اهدافشان از حضرت زهرا(س) کمک بگیرند که قطعا این بانوی بزرگ اسلام  آنها را یاری خواهد کرد و همواره به خاطر بسپارند که برای ورود به این عرصه و حضور در فضای مداحی تلاش بسیار زیادی را باید داشته باشند.

 

 

 آیا مداحان برای نوحه خوانی در مجالس باید هزینه ای را معین کرده و بگیرند؟ 

سوال خوبی بود و من می خواهم در جواب این سوال بگویم  که ما مداحان قرار نیست با اهلبیت عصمت و طهارت معامله اقتصادی داشته باشیم. قرار نیست با چند میلیون آن ها را بفروشیم. اگر خدایی ناخواسته امام حسین(ع) فروشی است که خود آن مداح می دانند و رفتاری که انجام داده است. در خصوص هزینه ای که به مداح داده می شود مسئله ی خاص و جدای از این جریان وجود دارد. به عنوان مثال در جلسه ای ممکن است مبلغی به عنوان هدیه که ما مداحان به آن صله یا نمک سیدالشهدا(ع) می گوییم داده شود که در این خصوص اعتقاد دارم که آن هدیه را رد نکنیم. زیرا که متبرک به جلسه سیدالشهدا(ع) است. ولی این که از سوی مداح تعیین شود که چه مقدار هزینه برای مداحی در هیئت می گیرم اصلا رفتار شایسته ای نیست. لذا با این رفتار ناشاسیت نه آخرتی دارد و نه دنیایی و با این اقدام خود آخرت و دنیای خودش را خراب کرده است.

 

حفظ شعر توسط مداح برای نوحه خوانی در مجالس ضرورت دارد؟

امروزه این موضوع به گونه ای شده که شاعر مورد نظر در شب ولادت یا شهادت اهلبیت عصمت و طهارت شعر سروده و یا سبک آن را با شعر مورد نظر چند روز قبل در اختیار مداح می گذارد. در این صورت وقت برای حفظ آن شعر نمی باشد. ولی نباید این نکته را فراموش کرد که اگر یک مداح شعر را حفظ باشد طبیعتا خیلی بهتر است. علت آن هم این است که تسلط آن مداح بر روی جلسه و مخاطب بسیار بیشتر است. مخاطب به دقت گوش به شعر و نکات مهم گفته شده توسط مداح می کند.

 

تا بحال اتفاق افتاده که از جلسه خودتان راضی نبوده باشید؟

بله، چنین اتفاقی افتاده و علت آن هم مشخص است. اگر درجایی من برای شادی و رضای اهلبیت عصمت و طهارت نخوانده باشم بلکه برای جلب توجه و رضایت شخص یا مجموعه ای خاص خوانده باشم جلسه برای من خوب و رضایت بخش تمام نشده است. اصل نوحه خواندن در مجالس اهلبیت عصمت و طهارت این است که آنها رضایت داشته باشند. حتی ممکن است که من از جلسه خودم لذت برده باشم ولی اهلبیت عصمت و طهارت به همان دلایلی که عرض کردم راضی نبوده باشند.

 

به عنوان سوال آخر خیلی از مخاطبان ما می خواهند بدانند شما در مداحی به کدامیک از اهلبیت (ع) ارادت خاصی دارید بطوری که در همه ی جلسات از آن معصوم یاد می کنید؟

درابتدا به وجود مقدس حضرت زهرا(س) و بعد از آن به حضرت امام رضا(ع) و درنهایت به حضرت رقیه (س) که بسیار علاقه زیادی به این عزیز دارم و ان شاءالله شفاعت ما را در این دنیا و در آخرت می کنند.

انتهای پیام/ مادحین

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار