امروز: چهارشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۵
کد خبر: 33036
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۴ ق.ظ - جمعه ۱۳۹۵/۱۱/۸
چاپ این خبر
مداح اهلبیت

جواد حیدر: مداح انقلابی باید بصیرت داشته باشد و نگاهش به فرمایش حضرت آقا باشد و ببیند ایشان چه می فرمایند و همان ها را در هیات در قالب شعر یا صحبت کردن به مردم و مخصوصا به جوان ها انتقال بدهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانین نوانا؛ جواد حیدر مداح و ذاکر اهل بیت علیهم السلام در هیئت حسین جان در خیابان امام خمینی و متولد خور و بیابانک،از مدافعان حریم اهل بیت (ع)است.

 

جناب آقای حیدر سلام لطفا خودتان را برای مخاطبان ما معرفی کنید:

اینجانب جواد حیدر ، متولد خور و بیابانک از سال ۷۸ شروع به مداحی کردم و مداحی را خودم یادگرفتم .  یک دوره خیلی کوتاه در خدمت حاج اکبر کریمی بودم . چند سال هم هست که خدمت آقای میرفهیمی در هیئت حسین جان هستم. در حال حاضر در هیات حسین جان مداحی میکنم و تقریبا حدود هفت سال میشود که در هیئت مشغول فعالیت مذهبی هستم.

 

نظر شما در خصوص اینکه مداح و یا هیات سیاسی باشد یا نباشد چیست :

معتقدم که نمی شود سیاست را از دین جدا کرد. مداح انقلابی باید بصیرت داشته باشد و نگاهش به فرمایش حضرت آقا باشد و ببیند ایشان چه می فرمایند و همان ها را در هیات در قالب شعر یا صحبت کردن به مردم و مخصوصا به جوان ها انتقال بدهد.بنابراین اگر بخواهم دقیق بگویم هیات باید سیاسی باشد .دین ما با ولایت امیرالمومنین تکمیل میشود و هیات هم اگر  فقط شور محض باشد فایده ای نخواهد داشت.در هیات های ما باید شور با شعور باشد.بصیرت،علم و آگاهی خیلی مهم است.

 

به عنوان یک مداح ارتباط با خانواده را چطور برای جوان های مداح و مردم بیان می کنید:

من میگویم آن چیزی که جامعه را روی پا نگه داشته خانواده است و البته توجه ای که هر مردی به خانواده اش دارد و مداح هم به آن فراخور حالی و آن بحثی که دارد قطعا باید وقتی را برای خانواده بگذارد.اعتقاد من این است که خانواده یک مداح توجیه بشود لازم به ذکر است که خانواده را پا به پای خودمان در این مسیر بهتر است بیاوریم.بنابراین باید بگویم که دراین موضوع خانواده و مداح خود امام حسین هم راضی نیست که یک مداح به خانواده اش نرسد.

 

نظر شما در خصوص حفظ شعر توسط مداح چیست آیا لازم است مداحان امروزی شعر را حفظ کنند:

من خودم به شخصه حفظ نمیتوانم بکنم ولی حفظ که باشی قطعا خیلی بهتر است زیرا که تسلط روی جلسه خیلی بیشتر است ولی خب اکنون زمان و حال افراد و با توجه به فضای مجازی در دست رس طوری شده که شاعر مورد نظر مداح شب ولادت یا شهادت شعر آماده ی ارائه دارد و سبک را با آن شعر گذاشته و برای همین است که میگویم وقت برای حفظ آن نیست.

 

تا بحال اتفاق افتاده که از جلسه خودتان راضی نبوده باشید:

بله پیش آمده ولی اصل این است که اهلبیت (ع) راضی باشند .حتی ممکن من از جلسه خودم لذت برده باشم ولی اهلبیت(ع) راضی نبوده باشند چرا که ممکن است من برای کسی دیگری خوانده باشم و این برای اهلبیت ما ناخوشایند باشد.

 

بین اهلبیت (ع) نسبت به کدام یک از آن عزیزان آل الله خیلی ارادت دارید و در جلسات خود توسل به آن بزرگوار می کنید:

در این زمینه الحمدالله نسبت به همه آل الله ارادات خاص داریم ،که حضرت زهرا(س) و بعد از آن آقا امام رضا(ع) و بعد از آن خیلی حضرت رقیه به عنوان نمونه برای شما عزیزان گفتم.

 

 گرفتن هزینه و یا طی کردن مداح در جلسات را چطور میدانید:

ما که با اهلبیت قرار نیست معامله بکنیم و قرار نیست با چند میلیون بفروشیم اگر امام حسین(ع) فروشی است که خود آن مداح فروشنده میدانند. بحث آن سله یا  نمک اهلبیت(ع) است که من خودم اعتقاد دارم باید بگیریم ولی تعیین نشود که این مقدار تومان میگیرم ، چرا که شما نه آن طرف که آخرت باشد چیزی داری در کفه ترازو و نه این طرف در دنیا عاقبت بخیری و برکت.

 

ارتباط شیعه و سنی و بحث وحدت بین این دو مذهب را چگونه می بینید:

وحدت حرف اول مقام معظم رهبری است. چراکه دشمن دست گذاشته روی همین مسئله.تفرقه بین شیعه و سنی که بتواند اسلام را از بین ببرد .این بیداری شیعه و سنی می طلبد که بیدار باشیم و بصیرت هم چیزی غیر ازبیداری در این خصوص نیست.افراط و تفریط ها کار دست آدم میدهد.یک عده نمی دانند ممکن است با یک حرکت،حرف،شعار،لعن ما همه چی را خراب کنند که خب خون یک عده بی گناه در مکانی ریخته می شود.آن کسی که هیاتی و ولایی و پیرو ولایت است و دوست دارد ایمان و دین خودش را بداند باید پیرو ولایت باشد و وحدت را که حضرت آقا میفرمایند واقعا یک مسئله کلیدی دراین زمان است واگر نباشد اسلام از دست می رود. صحبت مقام معظم رهبری برای وحدت بحث اسلام است که وحدت داشته باشید تا اسلام زنده بماند.دشمن با این حربه (تفرقه شیعه و سنی) دین را ازبین می برد.

 

آقای حیدر شما به عنوان یکی از مدافعان حریم اهلبیت (ع) نظرتون را درباره شهدای عزیز مدافع حرم و زنده نگه داشتن یاد و راه و نام انها بیان کنید:

حضرت آقا فرمودند اگر شهدای مدافع حرم نمی رفتند در سوریه یا مناطق عملیای مشخص دفاع کنند ما اکنون در همدان و کرمانشاه جلوی آنها می ایستادیم . واقعا  شهدای مدافع حرم خیلی مظلوم و غریبانه در خون خودشان در کشور غریب می غلطند ،و این درحقیقت امنیت را برای این مملکت باقی نکه میدارند. مدافعان حریم آل الله دارند می روند تا امنیت برقرار باشد ،ناموس ما زندگی ما در امنیت برقرار باشد.

 

شما آسیب های مداحی رادر چه می بینید و چه توصیه ای دارید:

هر سال حضرت آقا ولادت حضرت زهرا (س) مداحان را جمع می کند و در این خصوص مطالبی را می فرمایند.

آن کسانی که می خواهند شروع کنند و بسم الله را گفتند حقیقتا در درجه اولا مطالعه، علم ، تاریخ اسلام و تاریخ اهلبیت را بداند و یاد بگیرند . اگر سواد بالا نباشد فایده ای ندارد و لذا علم شان را بالا ببرند البته بصیرت هم  در این دوره های یادگیری مهم است، مداح زیاد است، منتها مداح انقلابی بیشتر باید باشد، این مملکت در حال حاضر با وجود این مباحث سیاسی مداح انقلابی می خواهد.مداحی که جهاد کند و خواندنش جهاد باشد. مداحان جوان از مداحان انقلابی الگو بگیرند . دنبال یاد گرفتن بروند و منتظر نماند تا کسی به آنها تربیون بدهد . باید بروند و تمرین کنند. این نکنه را هم بگویم که مداحان جوان از حضرت زهرا مدد بگیرند قطعا حضرت کمک حالشان خواهد بود.

 

یاعلی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار