امروز: دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷
کد خبر: 37486
تاریخ انتشار: ۱:۱۸ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۶/۰۱/۲۷
چاپ این خبر
مداح و پیرغلام اهلبیت عصمت و طهارت

رحیم جامی: توصیه من به جوان های مومن و مداح این است که در درجه اول پاکدامن باشند و اخلاص را در دستور کار خود قرار دهند. در درجه دوم قدم در مسیر گناه و خطا نگذارند و با نیت های دنیوی و مادی به این عرصه مهم و حساس ورود پیدا نکنند.

گفتگوی پایگاه اطلاع رسانی مادحین با رحیم جامی مداح و پیرغلام اهلبیت عصمت و طهارت متولد محله میدان امام علی استان اصفهان با سابقه ۶۰ سل مداحی در مدح اهلبیت عصمت و طهارت. جامی استاد آموزش مداحی در بین دانش آموختگان مکتب مداحی در استان اصفهان است. وی در بین پیرغلامان استان اصفهان سابقه بسیار فراوانی در راه اندازی هیئتهای مذهبی و انجام فعالیت های فرهنگی و مذهبی در شورای هیئت های مذهبی و ستاد تبلیغات اسلامی استان اصفهان دارد. دوران فراگیری اصول مداحی را در محضر استاد صغیر و مدتی خدمت استاد شکیب گذراندند و بعد از کسب فیض در محضر اساتید اقدام به فعالیت های فرهنگی و مذهبی خود در حسینیه علامه مجلسی در جوار مقبره علامه مجلسی کردند.برای آشنایی بیشتر با مداح و پیرغلام اهلبیت عصمت و طهارت، گفتگوی زیر را باهم می خوانیم.

 

مداحی را از چه زمانی شروع کردید؟
از دوران نوجوانی مداحی را آغاز کردم و مدت ۶۰ سال است که در هیئت های مذهبی انجام وظیفه می کنم.
در کدام هیئت ها حضور دارید؟
در همه ی هیئت های استان سعی کردم حضور داشته باشم. البته هیئت هفتگی در حسینیه علامه مجلسی را بیشتر حضور دارم.

 

چرا مداحی را انتخاب کردید؟
در جلسات اهلبیت عصمت و طهارت به همراه پدرم بسیار شرکت می کردم. در بیشتر مواقع نیز در هیئت های محله ی با دوستان حضور پیدا می کردیم. حضور در جلسات اهلبیت عصمت و طهارت انگیزه بسیار زیادی برای کشیده شدن من به سمت مداحی ایجاد کرد.

 

اولین جلسه ای که در آن مداحی کرده اید را به خاطر دارید؟
به یاد دارم که اولین جلسه مداحی ام را در مسجد خواجه به همراه پدرم و دوستان مداح در هیئت انجام دادم.
اولین هدیه ای که در دوران ابتدای مداحی گرفته اید را به خاطر دارید؟
در ابتدای دوران مداحی وقتی به همراه دیگردوستان در جلسات دهه ی محرم یا مناسبت های دیگر شرکت می کردیم توسط بزرگان و پیرغلامان هیئت ها بابت مداحی در جلسه هدیه های با ارزشی دریافت می کردیم.
توصیه شما برای جوان هایی که تصمیم به ورود به عرصه مداحی گرفته اند چیست؟
توصیه من به جوان های مومن و مداح این است که در درجه اول پاکدامن باشند و اخلاص را در دستور کار خود قرار دهند. در درجه دوم قدم در مسیر گناه و خطا نگذارند و با نیت های دنیوی و مادی به این عرصه مهم وحساس ورود پیدا نکنند. همیشه در مداحی خدا را در نظر داشته باشند.

 

به عنوان پیشکسوت و استاد مداحی آسیب های مداحی را در چه موضوعاتی می دانید؟
عدم اخلاص و بی توجه ای به موضوعات مهم اخلاقی آسیب بزرگی در مداحی است. بارها در جلسات شورای هیئت های مذهبی استان به اینموضوع اشاره کرده ایم و معتقدیم اخلاص واخلاق دراین حوزه کاری بسیار مهم است.
در خصوص سبک های مداحی جدید و تفاوت آن با سبک های قدیم چیست؟
من معتقدم مداحی نباید به صورت تصنیف باشد. ما اشعار نصیحتی هم داریم که مداحان استفاده می کنند ولی خوب است مداحان از سبک ها و اشعار مناسب و وزین استفاده کنند. مداحی که هنر و صدا داشته باشد نیازی به ورود به سبک های نامناسب ندارد.
اصالت شعر در حال حاضر مانند شعر های استاد صغیر و دیگر شاعران قدیم حفظ شده است؟
اصالت شعر امروزی به مانند قدیم حفظ شده است. اما شعر های قدیم یک حس خاص دیگری دارد که می توان آن را در بیت های شاعران آن شعر حس کرد.
آیا یک مداح به مثابه گذشته باید شعر را حفظ کند؟
بله. یک مداح حتما باید شعر را حفظ کند. چنانچه فردی وارد این عرصه شد باید شعر در مدح اهلبیت عصمت و طهارت حفظ کند. قصیده واشعار مناسب را تا حد توان برای همه جلسات به خاطر بسپارد.
اشعار بسیار زیاد آیا خللی در حفظ شعر توسط مداح نمی کند؟
حفظ شعر های جدید در زمان محدود سخت است و اشعار هم بسیار زیاد. ولی مداح باید شعر هایی خاصی را برای اهلبیت عصمت و طهارت به خاطر داشته باشد. پیشنهاد من ایناست که مداحان شعر های قوی و با اصالت را انتخاب کنند قطعا آن شعر هیچ وقت کهنه نمی شود و در همه حال و زمان می توان آن را اجرا کرد.
ارتباط بین مداحان و شاعران در استان به چه نحوی است؟
ارتباط بین شاعر و مداح بحمدالله خوب است. در این چند ساله تعامل خوبی صورت گرفته و نشست های اثر گذاری برای هر دو قشر برقرار شده است.
از مداحان قدیم که با آنها مداحی را آغاز کردید می بینید؟
نه متاسفانه. بیشترآنها از دنیا رفته اند یادر بستربیماری هستند.
فضای بین مداحان در گذشته برای پیشرفتدر مداحی چگونه بوده است؟
فضای حاکم در گذشته دوستانه بوده است. کمتر فضای رقابتی در بین مداحان در گذشته صورت می گرفت. احترام بین مداحان درگذشته نقطه قوت انها بود بطوری که به بزرگتر ها و پیر غلامان بسیار احترام می گذاشتند.

 

به نظر شما یک مداح باید دارای چه خصوصیاتی باشد؟
توسل به اهلبیت عصمت و طهارت وداشتند انس به قرآن و معارف الهی. دوری از تعلقات مادی و دنیوی.
نقش مداحان در بحث فرهنگ اسلامی چیست؟
مداحان نقش آگاه سازی دارند و با استفاده از شعر های مفهومی ومعنا دار قطعا در این زمینه اثر گذار خواهند بود.
وروود مداح به مسائل سیاسی را چطورارزیابی می کنید؟
ورود مداح به سیاست باید به گونه ای باشد که کسی به آنها خرده گیری نکند. با درایت و فهم و در راستای انقلاب اسلامی قدم بردارد.

 

نقش هیئت های مذهبی و پیشکسوتان در بحث انتخابات وانتخاب فرد اصلح برای جامعه اسلامی چگونه باید باشد؟
ابتدا باید بگویم وظیفه هر ایرانی این است که در انتخابات شرکت کند و فرداصلح برایانقلاب اسلامی را انتخاب نماید. در مرحله بعدی با تحقیق و بررسی و شناخت دقیق در اینمسیر قدم بردارند.

 

آیا تعامل و ارتباط بین مداحان قشر جوان و پیرغلامان وجود دارد؟
بله. درحال حاضر جلسات متععدی با حضور هر دو قشر در استان برگزار می گردد و هم اندیشی ها و تعامل های خوبی تا کنون صورت گرفته است. حضور در جلسات مذهبی و استفاده از توان و ظرفیت مداحان جوان دردستور کار مداحان پیشکسوت است. چنانچه طرفین سوال یا خواسته ای داشته باشند در فضای بسیار مناسب و خوبی به آنها پاسخ داده می شود.
چه انتظاراتی از سازمان بسیج مداحان و کانون های زیربط در خصوص جامعه مداحی دارید؟
انتظار من این است که همه عزیزان به وظایف خود به نحو احسن بپردازند. تدبیری نسبت به این موضوع که برخی اقایان که تعداد آنها کم است مداح مبالغی را برای جلسات تعیین می کنند، بیاندیشند.

 

هیئت ها و مداحان در بحث اقتصاد مقاومتی چه نقشی می توانند ایفا کنند؟
خودکفایی و تلاش در رسیدن به حداقل امکانات تولید داخلی بهترین اقدام برای هیئت ها در بحث اقتصاد مقاومی است.
اجتماعات عظیم در مناسبت های مهم سال استان اصفهان را نیاز می دانید؟
در استان اصفهان برنامه اجتماعات عطیم باهمکاری هیئتهای مذهبی برگزار شده به عنوان مثال در فاطمیه، میدان امام علی(ع) شبیه به یک حسینیه بسیار بزرگ از اجتماع هیئت های مذهبی می شود. بااین حال برای بهبود آن و هرچه باشکوه تر شدن مراسم واجتماعات باید تلاش بیشتری کرد و همه بزرگان در برپایی آن ورود پیدا کنند.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار