امروز: پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷
کد خبر: 37859
تاریخ انتشار: ۱:۱۰ ق.ظ - سه شنبه ۱۳۹۶/۰۳/۹
چاپ این خبر
هیئت سنتی

 آشنایی با هیئت های سنتی، مذهبی و فرهنگی که دارای جایگاه ویژه ای در عرصه فعالیت های فرهنگی و مذهبی در جامعه هستند برای عموم مردم بسیار مناسب است. می توان گفت یکی از پایگاه های مناسب برای تربیت و آموزش نوجوانان و جوانان در زمینه های اخلاقی، فرهنگی، مذهبی و اعتقادی در جامعه هیئت ها و […]

 آشنایی با هیئت های سنتی، مذهبی و فرهنگی که دارای جایگاه ویژه ای در عرصه فعالیت های فرهنگی و مذهبی در جامعه هستند برای عموم مردم بسیار مناسب است. می توان گفت یکی از پایگاه های مناسب برای تربیت و آموزش نوجوانان و جوانان در زمینه های اخلاقی، فرهنگی، مذهبی و اعتقادی در جامعه هیئت ها و و به خصوص هیئت های دارای سابقه و قدمت بالا در عرصه فعالیت های فرهنگی و مذهبی هستند.

در استان اصفهان مساجد و حسینیه های بسیاری وجود دارند که دارای هیئت با قدمت بالا و فعال در زمینه های مذهبی و فرهنگی هستند. ما نیز قصد داریم با معرفی این هیئت ها و آشنایی با اقدامات موثر آنها در جامعه، زمینه ساز حضور و فعالیت نوجوان ها و جوان ها در جلسات آن ها باشیم.

هیئت بنی فاطمه استان اصفهان یکی از مجموعه های بسیار قوی و انقلابی است. قدمت و تاریخچه هیئت بنی فاطمه به اواخر دوران قاجار و پهلوی اول بر می گردد. از آن زمان آهسته آهسته هر بخش از شهر دارای هیئت های عزاداری شده است.

این مجموعه در سال ۱۲۹۵ توسط مرحوم مرشد رجبعلی دردشتی و مرشد رضا ذغالی پایه گذاری شده است. جلسات هفتگی هیئت روزهای سه شنبه بعد از نماز مغرب و عشاء به صورت دوره ای انجام می شود که ابتدا سخنرانی توسط یک روحانی صورت گرفته و سپس مداحان اهل بیت(ع) مداحی می کنند.

در اوایل انقلاب، ساختمان حسینیه هیئت با همت جمعی از خیرین هیئت خریداری شده و احداث آن شروع شد. هیئت به نام خردسالان بنی فاطمه تشکیل شده بود و به همین دلیل یکی دیگر از ویژگی های هیئت بنی فاطمه، تشکیل جلسات قرآن با حضور اساتید، نوجوانان و جوانان بوده است. از قبل انقلاب، فعالیت های فرهنگی در هیئت برقرار بوده که توسط هیئت خردسالان بنی فاطمه پایه ریزی شده و هم اکنون فعالیت فرهنگی در قالب واحد فرهنگی هیئت و بسیج شهدای ابن سینا ادامه فعالیت می دهد.

مهمترین خصوصیت بارز هیئت بنی فاطمه و مسئولین هیئت، بصیرت سیاسی هیئت است، که همیشه در هر زمان در شهر اصفهان پیشتاز در عمل کردن به فرامین بنیانگذار انقلاب و رهبر عظیم الشان انقلاب بوده اند.

آقای فضل الله محلوجی به عنوان یکی از بزرگان هیئت بنی فاطمه اصفهان به مداحان و مشتاقان به اهل بیت(ع) این گونه توصیه می کند:

هم مسئولین هیئت ها و هم مداحان گوش به رهنمودهای مقام معظم رهبری بدهند تا تحریف یا انحرافی به وجود نیاید و آنچه اهل بیت(ع) از ما می خواهند اطاعت از آنها است. امروز باید هوشیار باشیم و با بصیرت زیادی دشمن را بشناسیم و به راه های مبارزه با دشمن همانگونه که رهبر عزیز می فرمایند عمل شود. چون فتنه ها یکی پس از دیگری جهت به انحراف کشیدن جوانان و نیروهای انقلابی در راه است. ان شاءالله مطیع واقعی حضرت اباعبدالله(ع)باشیم.

گزارش از: محسن شکل آبادی

انتهای پیام/مادحین/ت.ت

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار