امروز: یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷
کد خبر: 38080
تاریخ انتشار: ۹:۱۲ ق.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۴/۱۴
چاپ این خبر
جواد شعبانی مداح اهل بیت(ع):

شعبانی:ما یک رسالتی به دوش داریم در کار نوکری امام حسین(ع) که یکی از آنها ارشاد مردم است و دیگری تجلیل از شهدا، روحانیت است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مادحین؛ جواد شعبانی مداح اهل بیت(ع) و فعال فرهنگی و مذهبی، پیرامون راه کارها و اقدامات لازم که منجر به روند رو به رشد و پیشرفت هیئت های مذهبی در جامعه می شود عنوان کرد: مداحان باید ردیف خوانی را یاد بگیرند، یعنی ما در زمینه ردیف خوانی و روضه خوانی در اصفهان ضعیف هستیم.

شعبانی روضه خوانی و مقتل را دارای اهمیت خاصی در جامعه دانست و اظهار کرد: مکتب اصفهان از لحاظ شعر، ادب و موسیقی، غنی است. ولی یکی از کاستی های مکتب مداحی اصفهان عدم وجود اساتید در زمینه ی ردیف خوانی در روضه و مقتل می باشد، و به نظر شخصی بنده عمده ی مداحی در اصفهان از نظر شعر و ادبیات قوی ولی در روضه و مقتل و مرثیه کمی ضعیف می باشند.

وی گفت:ما اساتید در کار شعر، ادبیات، غزل و قصیده کم نداریم، ولی من اکنون احساس می کنم که دیگر زائقه مردم عوض شده است و یک مقدار باید در زمینه روضه و مقتل بیشتر کار کرد، یعنی روضه را به شیوه جدیدی، نه اینکه مطلب جدید بیارویم نه، بلکه به شیوه ی جدید باید ارائه بدهیم و این باعث می شود که مستمع و به خصوص جوان ها جذب بشوند.

این مداح اهل بیت(ع) جذب جوان ها در هیئت را موضوع مهمی عنوان کرد و اظهار داشت:باید کاری انجام بدهیم تا جوان ها حضورشان بیشتر بشود، انتقادی که به هیئت های سنتی دارم، نبود جوان ها در هیئت های سنتی است و جذب جوان در آن هیئت ها خیلی کم است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وی در ادامه موضوع جذب جوان ها و میدان دادن به آنها برای حضوری فعال در عرصه فرهنگی و مذهبی افزود: امروزه دغدغه ما این است که جوان های ما را به عناوین مختلف از هیئت ها دارند می برند. باید هیئت جوان محور شود، این بدان معنی است که باید کار را به جوانها سپرد و پیشکسوتان باید بزرگتری کنند و جوان ها بیاند در میدان و کار کنند و به آنها میدان داده شود تا کم کم جوان ها به سمت هیئت بیاند و هیئت ها جوان تر بشود.

شعبانی در توصیه ای خطاب به مداحان جوان و تازه وارد به عرصه مداحی گفت: به مداحان جدید این مطلب را عرض کنم که ما با سبک خوانی هیچ گونه مخالفتی نداریم، بطوری که خودم هم سبک خوان هستم و مدت یک سال است که در هیئت محل شور خوانی داشته ایم و جوان ها حضور پیدا کرده و استفاده می کنند. اولویت ما شور خوانی نیست، مداحان جوانی که وارد عرصه مداحی شده اند باید بروند مقتل و شعر کار کنند و شعر حفظ کنند. یک مداح باید از چهارده معصوم حداقل یک یا دو مرثیه، مدح، نوحه حفظ باشد نه اینکه از صفر تا صد را از روی کاغذ بخواند.

این مداح اهل بیت(ع) با بیان اینکه یکی از رسالت مداحان، زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا است، تصریح کرد:ما یک رسالتی به دوش داریم در کار نوکری امام حسین(ع) که یکی از آنها ارشاد مردم است و دیگری تجلیل از شهدا، روحانیت است. اگر شهدا نبودند معلوم نبود در این مملکت چه اتفاقاتی می افتاد.جوان هایی که رفتند دفاع کردن از مملکت و آب و خاک و شهید شدند، باید حق این شهدا ادا شود و یادی از آنها شود.

شعبانی فرهنگ شهدا و شهادت را موضوع مهمی در بین هیئت های مذهبی و بخصوص جوان ها دانست و تاکید کرد:باید در هیئت های ما فرهنگ شهدا و شهادت باشد و مداحان در مداحی هایشان نام شهدا را ببرند، چه شهدای هشت سال دفاع مقدس و چه شهدای مدافع حرم، که نام بردند از این شهدا باعث می شود که فرهنگ شهادت در بین جوان های ما باشد.

وی در پایان هیئت را محلی برای بیدار شدن فکر ها و ذهن ها توصیف کرد و گفت:هیئت نباید سکولار باشد، هیئت باید محلی باشد برای بیدار شدن فکر ها، ذهن ها و آماده شدن جوان ها که در راه امام حسین(ع) باشند و هدف قیام سید الشهدا(ع) را سرلوحه کار خوشان قرار دهند.

انتهای پیام/ مادحین

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار