امروز: یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷
کد خبر: 38418
تاریخ انتشار: ۴:۲۹ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
چاپ این خبر
محسن شکل آبادی مدیر فرهنگی باشگاه فولاد مبارکه سپاهان اصفهان

شکل آبادی تعدد مجموعه های تربیتی و آموزشی برای جوان و نوجوان تازه وارد به عرصه مداحی را نامناسب دانست و اذعان کرد:موضوعی که در جامعه ما بسیار مهم هست این است که آن جوان و یا نوجوان که می خواهد وارد عرصه مداحی بشود با یک نابسامانی روبه رو می شود. تشکیلات مختلفی با نام های مختلف درکنار هم، کارهای موازی انجام می دهند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مادحین:محسن شکل آبادی مداح و ذاکر اهل بیت(ع) و مدیر فرهنگی باشگاه فرهنگی، ورزشی فولاد مبارکه اصفهان در خصوص جامعه مداحان و نقش برجسته آنها در حوزه فرهنگ، به گستردگی این حوزه در جامعه کنونی اشاره کرد و گفت: حوزه فرهنگ بحث فوق العاده گسترده ای است، مداحی نیز که از مقوله فرهنگ است بسیار گسترده و به تعبیری، آن را به اقیانوس بیکران تشبیه می کنم.

وی در ادامه افزود:کسی که می خواهد وارد عرصه مداحی بشود باید شناخته شده وارد آن شود و فلسفه آن را بشناسد، دغدغه ها را بداند و از نزدیک با این موضوع ها آشنا باشد تا بعد بتواند وارد بشود و آن وظیفه ای که دارد را انجام بدهد. فلسفه بوجود آمدن هیئت و ایجاد شخصیت مداحی همین بحث فرهنگ سازی است.

این مداح اهل بیت(ع) ورود با شناخت و درک عمیق مداحان، مدیران و شاعران نسبت به موضوعاتی که در جامعه وجود دارد را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد:مسئولیت اصلی مدیران هیئت ها، مداحان و  شاعران این است که نسبت به موضوعاتی که در جامعه بوجود می آید ورود پیدا کنند و موضع خودشان را نشان دهند و در ابتدا هم باید مسئله را درک کنند. اگر درک عمیقی از آن موضوع و مسئله نداشته باشند، درست نمی توانند موضع نشان دهند.

وی گفت:وظیفه اصلی ما عزاداری برای آقا عبدالله الحسین(ع) است، لکن این عزاداری باید در چهارچوب و جهت دار باشد تا به مقصود برسد. باید این اشک و روضه را جهت بدهیم، آن جهت بسته به مسائل روز، موقعیت زمانی و مکانی که در آن هستیم مشخص بشود.

شکل آبادی به اشعار و خطی مشی هیئت ها بر اساس وقایع روز اشاره کرد و گفت: در عزاداری ها، اشعار و خط مشی هیئت ها، موارد سیاسی مانند داعش و آل سعود، تکفیری ها و سلفی ها گنجانده شود، بقول شهید مطهری شمر۱۴۰۰ سال پیش مرد، شمر زمان را دریاب، لذا بسته به موقعیت های زمانی؛ دغدغه هایی که در زمان است را، واقعا بر روی آن کار کنیم و این لازم است.

این مداح اهل بیت(ع) کارکرد هیئت ها در گذشته و حال را متفاوت دانست و اظهار کرد: متاسفانه کارکرد بعضی هیئت های ما دیگر آن کارکرد قبلی نیست. در زمان دفاع مقدس، هیئت ها پایگاه اعزام نیرو به جبهه بود و هیئت، پایگاه ارسال مواد غذایی، آذوقه و نیاز ها و مایحتاج جبهه بود. در بحث مداحی هم که شخصی مانند حاج صادق آهنگران، آن نیروی معنوی را به بچه ها می دادند.

این فعال فرهنگی به نقش مداحان در بحث فرهنگی و شناخت موضوع توسط جامعه مداحان اشاره کرد و گفت: ابتدا باید این موضوع رادرک کنیم و اگر فهم و درک ما درست باشد بعد می توانیم ببینیم که چه کاری باید انجام دهیم. لذا باید درک درستی از این موضوع توسط جامعه مداحان و هیئات انجام بشود و پس از درک صحیح موضوع، راه کارها و خط مشی را بگویند.

عضو شورای عالی بسیج مداحان تعدد مجموعه های تربیتی و آموزشی برای جوان و نوجوان تازه وارد به عرصه مداحی را نامناسب دانست و اذعان کرد:موضوعی که در جامعه ما بسیار مهم هست این است که آن جوان و یا نوجوان که می خواهد وارد عرصه مداحی بشود با یک نابسامانی روبه رو می شود. تشکیلات مختلفی با نام های مختلف درکنار هم، کارهای موازی انجام می دهند. در صورتی که همه آن ها باید در یک راستا و حول یک محور جلو بروند و یک کسی یا یک نهادی باشد که حرف اول و آخر را بزند.

وی تصریح کرد:جوان و نوجوانی که وارد این عرصه می شود با تعدد این مجموعه ها، دچار سردرگمی و پیچیدگی می شود. لذا ابتدا باید این سازماندهی انجام شود و پس از آن مشخص می شود که در جذب موفق می شویم.

این کارشناس فرهنگی در ادامه ی موضوع تعدد مجموعه های تربیتی و آموزشی مداحی افزود: اکنون متاسفانه در هر مجموعه هم، با یک چهار چوبی، آن جوان و نوجوانی را که وارد عرصه مداحی شده است را تربیت می کنند، در بعضی از مکان ها یک موضوع ارزش و در یک جای دیگر همان موضوع ضد ارزش است و بالعکس و آن جوان و نوجوان در این عرصه به یک سردرگمی برخورد می کند.

وی گفت: اگر ما این موضوع، یعنی سازماندهی نهاد ها را حل کنیم، در تربیت نیز موفق می شویم. کسی که با سردرگمی وارد شده و تربیت شود بعد که وارد اجرای مداحی می شود معلوم نیست چه مخاطبی پرورش دهد.

شکل آبادی با بیان اینکه یک استاد، ابتدا باید معلم اخلاق برای شاگردش باشد، موضوع سازماندهی در خصوص اساتید آموزشی درحوزه مداحی را مهم توصیف کرد و افزود: در هر عرصه که جوان ها و نوجوان ها وارد می شوند، آن آموزگاری که فرد از او دانش را یاد می گیرد به نوعی سرمشق او درحرکات و سکنات است و مانند استادش حتی زندگی می کند، لذا ما باید بحث اساتید را نیز سازماندهی کنیم که هر کسی مربی نشود.

وی در ادامه گفت:یک استاد، ابتدا باید معلم اخلاق برای شاگردش باشد و این موضوع می طلبد که متخصصان ما دراین رشته جمع بشوند و یک چها رچوبی را معین و به نوعی مفاد و آزمون های درسی را مشخص کنند. مهمترین درس در مداحی درس اخلاق است، بعد ابزار ها مثل درس شعر و ادبیات و درس موسیقی سنتی و سبک ها و موارد دیگر.

انتهای پیام /مادحین

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار