امروز: یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷
کد خبر: 38660
تاریخ انتشار: ۱۲:۱۱ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۶/۰۵/۳۱
چاپ این خبر
محسن شکل آبادی اظهار کرد؛

مداح اهل بیت(ع) عنوان کرد: امروزه متاسفانه بنده حس می کنم که برخی مداحان، مداح شدن برای آنها به جای سکوی پرتاب به کمال، حتی باعث مانع رشد و کمال در زندگی آنها شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مادحین:محسن شکل آبادی مداح اهل بیت(ع)، با بیان اینکه نعمت مداحی برای مداحان، نباید مانعی برای رشد و کمال آنها شود، عنوان کرد: امروزه متاسفانه بنده حس می کنم که برخی مداحان، مداح شدن برای آنها به جای سکوی پرتاب به کمال، حتی باعث مانع رشد و کمال در زندگی آنها شده است، که اگر مداح نبود شاید بهتر زندگی می کرد و بیشتر رشد داشت.

وی تصریح کرد:مداحی حجاب نورانی برای مداح نشود، یعنی در واقع نعمت مداحی برای مداحان، مانع رشد و کمال نشود.

این مداح اهل بیت(ع) به موضوع حضور مداحان در پای منبر خطبا و فعالیت در مساجد محل خودشان اشاره کرد و افزود: عموما مداحان ما فقط به مداحی خود در مکان هایی که دعوت می شوند آن هم در ساعت مربوطه حاضر می شوند، یعنی از منبر و مطالب اخلاقی و مفید منبر دوره شده اند.

وی تصریح کرد: چرا برخی مداحان در مساجد و نماز جماعت حضور ندارند، چرا آنها در مساجد محل خود، وظیفه خود را ادا نمی کنند و با صدای خوش خود تعقیبات را نمی خوانند.

وی ادامه داد: چرا بیشتر مداحان ما از قرآن و مفاهیم آن دور هستند و تمام زندگی آنها شده شعر و سبک و جلسه که همین هم مشکل دارد، زیرا اصل مداحی روضه است، اما دیگر روضه خواندن مان هم کم شده است.

این فعال فرهنگی با بیان اینکه حضور مداحان بصورت دائمی در محضر اساتید اخلاق و عرفان و دوری از سه آفت قدرت، ثروت و شهرت برای هر مداحی لازم است، اظهار کرد: مداحان بدانند که اول باید مرشد باشند بعد مداح و کسی که می خواهد مرشد باشد یعنی هدایت کند اول باید خودش هدایت شده باشد و این مستلزم زانو زدن دائمی در محضر اساتید اخلاق و عرفان در حد امکان است آن هم بصورت دائمی.

وی افزود: ولی متاسفانه امروزه ابزارهای مداحی یعنی شعر و سبک مهم شده است و متاسفانه جویای شهرت، ثروت و قدرت بودن سه آفت مهم این عرصه مقدس شده است.

مدیر فرهنگی باشگاه فولاد مبارکه اصفهان در پاسخ به این سوال که آیا مداحان نیز می توانند در حوزه های دیگر، فعالیت های مذهبی داشته باشند، بیان کرد: مداحان در عرصه های غیر مذهبی، هم وارد شوند و فعالیت مداحی خود را انجام دهند به عنوان مثال بنده در عرصه ورزش حضور دارم و فعالیت های دینی و اعتقادی انجام بدهم.

شکل آبادی تصریح کرد:وقتی شما وارد عرصه های خارج از فضای مذهبی مانند فضای اقتصادی، ورزشی و غیره می شوید و نام امام حسین(ع) را می برید، این یک کار بزرگی است که صورت دادید.

وی افزود: شما فقط در هیئت خود مسئول نیستید، بلکه در مسجد محل، محل کار و در فامیل هم باید رسالت مداحی خود را نشان دهید.

عضو شورای عالی مداحان و شاعران مجمع الذاکرین اصفهان، تعامل شاعران و مداحان را حائز اهمیت دانست و بیان کرد: تعامل بین شاعران و مداحان نیز دراصفهان متوسط است و من فکر می کنم که شعرا از مداحان حمایت می کنند و لی از حمایت مداحان متاسفانه برخوردار نیستند.

وی اظهار کرد: شاعران شعر به مداحان می دهند و در خواست های آنها را به نوعی در هر زمینه شعر و سبک بر آورده می کنند، ولی مداحان از آنها حمایت نمی کنند.

وی اضافه کرد: امیدوارم در این عرصه در شهر اصفهان همدلی مداحان با یکدیگر و همچنین همدلی مداحان و شعرا بیشتر شود.

این مداح اهل بیت(ع) در پایان خطاب به مداحان، حمایت مادی و معنوی از شاعران را توصیه کرد و گفت:حمایت مداحان از شاعران می تواند مادی و معنوی باشد. ولی بیشتر شاعران ما نیاز به حمایت معنوی دارند.

وی در ادامه گفت: به عنوان مثال با توجه به اینکه در شهر محافل شعر زیاد موجود است، ولی مداحان ما در آن حضور کم رنگ دارند.

انتهای پیام/ مادحین

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار