امروز: پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷
کد خبر: 39893
تاریخ انتشار: ۲:۰۴ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۶/۰۸/۹
چاپ این خبر
حجت الاسلام مهدی دانشمند،

استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد:: مداحان به نماز اول وقت خیلی اهتمام بورزند، تواضع داشته باشند، شکر کنند از اینکه توانسته اند نوکری کنند و مجلس را اداره کنند، دائم به خودشان و به مردم دعا کنند زیرا نوکر امام حسین(ع) هستند و دعایشان مستجاب می شود.

حجت الاسلام مهدی دانشمند در گفتگویی پیرامون جامعه مداحان، به ۱۲ نکته و توصیه خطاب به ذاکرین اشاره کرد و گفت: ویژگی مداحان زیاد باید باشد، حال ما به اختصار ۱۲ نکته را توصیه می کنیم، یکی توکل به خدا کنند، برای رضای خدا منبر بروند نه برای خودنمایی، صبر داشته باشند در مقابل کسانی که مخالف اند یا انتقادی می کنند، همیشه به یاد خدا باشند.

این استاد حوزه و دانشگاه در ادامه نکات لازم خطاب به ذاکرین افزود: مداحان اخلاص داشته باشند، محاسبه نفس کنند، به واجبات و مستحبات اهتمام بورزند و زشت است که نمازشان قضا بشود و یا دائم الوضو نباشد.

وی اضافه کرد: مداحان به نماز اول وقت خیلی اهتمام بورزند، تواضع داشته باشند، شکر کنند از اینکه توانسته اند نوکری کنند و مجلس را اداره کنند، دائم به خودشان و به مردم دعا کنند زیرا نوکر امام حسین(ع) هستند و دعایشان مستجاب می شود.

دانشمند آخرین توصیه در ارتباط با جامعه مداحان را پاکسازی نفس از رزایل اخلاقی دانست و اظهارکرد: مداحان در پاکسازی نفس از رزایل اخلاقی خیلی کوشا باشند و دچار غرور، کبر، ریا، نفاق و دروغ گویی نشوند و خدایی نکرده با امام حسین معامله کنند که هر جا بیشتر پول می دهند بروند و اینها خوب نیست.

این کارشناس مسائل مذهبی در ارتباط حضور مداحان در مسیر کربلا و نوحه خوانی بیان کرد: مداحان با مطالعه در اربعین بروند، قبل از اینکه راهی کربلا بشوند یک دور خصائص الحسینیه آیت الله شوشتری و البکاء للحسین آقای میرجهانی را بخواند و با مطالعه و مستند باشند.

وی افزود: مردم گوش و دلشان را می سپارند به کسی که صاحب میکروفن است، آدرس غلط به مردم ندهند، حرفهای احساسی نزند، حرف های مستند بزنند، احساساتشان هم غلبه می خواهد بکند یا تحریک کند با حرف حسابی باشد و سلیقه ای حرف نزند و بی سند نخوانند.

دانشمند در پایان با اشاره به ثواب قدم زدن در این راه  به زائران اربعین حسینی گفت: زوار اربعین دنبال این نباشند که این طرف و آن طرف را نگاه کنند، قدم هایی که بر می دارند حواسشان باشد که دارند راه حضرت زینب کبری(س) را طی می کنند، لذا سعی کنند مانند حضرت زینب کبری(س) کربلا مشرف بشوند.

انتهای پیام/مادحین

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار